Resident Evil: Apokalypsa (Blu-ray Disc)

Resident Evil: Apocalypse / NemesisŤuk, ťuk, ťuk… Mé prsty nervózně bubnují na klávesnici snad už deset minut, protože, upřímně řečeno, nemůžu najít způsob, jak začít svou recenzi filmu Resident Evil: Apokalypsa. Jsem tak zaražený, že nenacházím slova, jež by popsala naprostou hloupost tohoto okázalého kousku natočeného podle videohry, který jsem právě viděl a ve kterém hmota zvítězila nad myšlenkou. Režisér Alexander Witt, jenž se v tomto projektu objevil poprvé, byl až moc horlivý ve snaze vyvolat v žánru zombie filmů další nepodstatný rozruch, a tak nabízí film daleko méně zábavný, než byl první díl, a mnohem více neskromný než příšerný House of the Dead.

Toto pokračování se odehrává krátce po událostech prvního dílu a sleduje geneticky vylepšenou Alici (Milla Jovovich), jak pomáhá skupince přeživších (Sienna Guillory, Oded Fehr a jiní), která je lapena uvnitř Raccon City uzavřeného karanténě. Město je odříznuto od světa, aby se dál nešířil smrtelný biotoxin oživující mrtvé (v tomto světě zřejmě neexistují žádné vzdušné proudy a patnáct stop vysoká dokáže zabránit rozšíření smrtelné nákazy); tisíce panikařících lidí se shromáždily u uzamčených bran a prosí vojáky, aby je osvobodili z hororu plného nemrtvých. Aby byla situace ještě horší, laciné, umělé monstrum jménem Nemesis (Matthew Taylor) se vydává na misi s cílem zabít naše hrdiny dříve, než budou moci – no – udělat, co musí, ať už je to cokoli (abych byl upřímný, trochu jsem ztratil nit).

Omlouvám se za tak příkrý cynismus, ale prostě nemůžu vystát myšlenku, že filmaři s podobnými představami dostávají milióny dolarů a produkují hyperaktivní klipy, které ani nejsou uvedeny na MTV. Dokonce i akční fanatikové budou považovat jejich rychlé tempo za nesmyslné, nespojité a postrádající základní strukturní tok příběhu. Scénář je nemotorným a směšným odpadem, herecké výkony vášnivé, přesto nadneseně mělké a celý horor je vyobrazen bez napětí, mrazení a plíživé pomalosti. Nasvícení ani trochu nepodporuje atmosféru snímku, takže lokace vypadají, jako by byly natočeny na opuštěném zadním dvorku; kostýmy jsou pak přesnou nápodobou umělého oblečení bez textur, které se objevovalo v pronikavé grafice dřívějších hracích konzol studia Sony, jež byly vydávány před deseti lety.

Vrcholem všeho je, že každá rychlá akční scéna, která přináší mírnou inspiraci (jako třeba zběsilý únik Milly Jovovich dolů po vybuchujícím skleněném mrakodrapu), je spoutána tuctem jiných podřadných efektů, které kombinují kvalitu efektů z raných devadesátých let a počítačových úprav smutně soutěžících s poslední reinkarnací samotné videohry. Byl jsem závislý na Resident Evil od samotného jeho zrodu na Playstationu, ale tento druh pyramidového tvoření snímků je dobrý jen pro lidi na vrcholu, kteří rychle zbohatnou na obyčejných fanoušcích. Uwe Boll a další filmaři, kteří promrhají drahocenné náměty, nikdy neprokazují respekt nebo nenastiňují možnosti snímků založené na videohrách. Můžeme se pak divit, že se filmové společnosti děsí toho sponzorovat jasný trhák inspirovaný videohrami, jakým byl třeba film Halo?

Prostě nemám slov. Vyhněte se tomuto nemrtvému pokusu vydělat něco peněz na vaší náklonnosti k videohrám, sci-fi a hororům. Ackbar by to řekl nejlépe – je to past.

Video: Zvětšujeme obraz

Resident Evil: Apocalypse / 1Dobrá, možná mi ještě nějaká slova zbyla. Vydání filmu Resident Evil: Apokalypsa ukázalo na tomto 50GB dvouvrstvém MPEG-2 transferu svou lepší tvář, díky které je film přinejmenším barvitý. Černé dodávají obrazu krásnou hloubku (ačkoli jsou poškozeny využitím světla s modrými filtry), plameny probleskují vzduchem s jasným oranžovým a červeným potěšením a přehnaný (ale snesitelný) kontrast oživuje obraz jasnou ostrostí, která prozkouší vaše nové 1080p zobrazení.

Obraz je bohužel ponořený v nepřirozené barevné paletě, takže mnoho předmětů na obrazovce ztrácí přesvědčivou hloubku – což mi neustále připomínalo, že jsem se díval na živou videohru. Je to přesně ten druh disku, který by byl skvělým pro přímé srovnání během teleshoppingu, aby přesvědčil diváky o tom, že toto high definition je hlasem budoucnosti; mému domácímu kinu to však nestačilo.

Fandové filmu si všimnou, že obraz vypadá pěkně, ovšem chvílemi trpí zdrojovými šumy na pozadí. Jinak je stopa čistá a celkově bez kazů. Bohužel, nadměrné (pokud ne přímo přehnané) vizuální kousky nemohou filmu zabránit, aby nevypadal špatně, ať už se díváte na jakýkoli formát. Stejně jako na standard definition DVD, počítačové úpravy působí jako demokraté v Texasu a někdy vypadají doslova jako ruční práce. Chapadla a propracované potvory jsou nejhorším provinilci; hned za nimi následuje povznesená krvavá lázeň pod taktovkou zombií a jejich lidské prvky. High definition transfer jen podpořil matoucí nespojitost mezi všedními záběry a jejich efekty, která je tak ještě viditelnější.

Audio: Hodnotíme zvuk

Resident Evil: Apocalypse / 2Snímek Resident Evil: Apokalypsa přináší nekomprimovaný PCM 5.1 surround mix, takže celý zvukový balíček je technicky působivý – další pěkné demo pro předváděcí místnosti v obchoďácích. Basy jsou těžké a zatřesou domem, dialogy jsou jasné a výrazné a zvukové efekty přeskakují mezi kanály a působivou přesností a pohyblivostí. Sypoucí se sklo a přestřelky upoutají vaši pozornost a následná ozvěna stojí za opakovaný poslech.

Problém je, ať už je zvukový balíček jakkoli technicky vybaven, že jeho specifika nemohou nikdy překonat slabý zvukový design. Resident Evil: Apokalypsa přináší příliš výraznou zvukovou paletu, lineární složení efektů a dialogů, nepříjemný heavy rockový soundtrack a ošklivý zvyk vše kombinovat v jedné scéně. Kromě těchto základních chyb tu najdeme i jiné – důležité zvuky jsou často pohřbeny pod hlukem, který zaplavuje zvukové pole, kdykoli se na obrazovce objeví akční moment.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Resident Evil: Apocalypse / 3Fanoušci snímku Resident Evil: Apokalypsa by měli být u vytržení ze záplavy speciálních kousků obsažených na tomto disku – bohužel pro mě nejsem jedním z nich.

Abych byl upřímný, snažil jsem vydržet až do konce všech tří komentářů uvedených na disku. Udělal jsem si dostatek času, vzal si zásobu limonád, vody a sáček preclíků, abych to dokázal. Po dvaceti minutách každého tracku byla ovšem má trpělivost pryč a nemohl jsem si pomoci a nepřeskočit dál. První na řadě je neuvěřitelně sebe-pochvalný track s režisérem Wittem, producentem Jeremy Boltem a výkonným producentem Robertem Kulzerem. Tito chlápci jsou neskonale hrdí na film i celou tu ohromující práci oddělení speciálních efektů – jasně nejslabší část filmu. Dále tu máme track s herci Millou Jovovich, Siennou Guillory a Oded Fehrem; ten je sice rozumnější, ale obsahuje stejné podivné nadšení pro látku. Aspoň že naznačuje, že natáčení bylo obrovskou legrací – což vysvětluje relativní slepotu všech ke kvalitě produkce. Myslím si, že když se skamarádíte se všemi na place, je těžké po skončení natáčení objektivně zhodnotit film. Na závěr tu máme poutavý komentář scénáristy Paula W. S. Andersona (byl režisérem prvního dílu) a producenta Jeremyho Bolta; vypadá rozhodně jako track plný informací, který má fandům série co nabídnout.

Posunul jsem se na konec menu a vybral si bonus Oživení Resident Evil (Resident Evil Reanimated), šestidílný dokument, který se věnuje produkci celého filmu. Kromě toho, že přináší pohled na vzájemné škádlení se mezi herci a jejich kamarádskost, jde o kousek, v němž se dostanou ke slovu nejdůležitější členové natáčení, kteří přinesou technické vysvětlení základních technik a procesů snímku. Opět se zdá, že všichni věří, že natáčení je velkým vrcholem jejich talentů – tentokrát jsem se však bavil pohledem do zákulisí natáčení, kde postřehneme nervózní pohledy produkčních asistentů, pomocníků a techniků, kteří si jsou plně vědomi promrhaných peněz, které denně tekly do filmování. Za touto sérií minidokumentů najdeme tři bonusy – Dětské hry (Baby Games), Protiprávní chování korporace (Corporate Malfeasance) a Symfonie zla (Symphony of Evil), které jsou záhadně odloučeny od dokumentu z natáčení. První z nich je neplánovaným přímým zkoumáním sexy slečen, které se objevují ve střílečkách; druhý popisuje fiktivní společnost Umbrella, která je alegorií na současný svět obchodu (bohužel bonus není tak zajímavý, jak zní); třetí pak stopuje několik záběrů od vizí filmařů až po jejich převedení na obrazovky.

Závěrem tu máme dvacet halasných vystřižených scén (Deleted Scenes), u nichž promrháte dvanáct minut. Většinou se jedná o rozšíření už tak slabých záběrů filmu. Takže jaké chuťovky čekají na ty, kteří budou dost odvážní na to, aby zhlédli tyto vystřižené scény? Mírné dodatky k příběhu, blesk odhalující, že chrlič na domě je skrytou příšerou, odstraňování střepu ze zranění a střílení polonahých zombie-prostitutek. Ach, kde mám prášky na bolest hlavy?

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Přestože na tomto high definition vydání snímku Resident Evil: Apokalypsa nenalezneme žádné exkluzivní bonusy, jedná se o nejnovější vydání studia Sony, které obsahuje technologii Blu-Wizard, jež vám dovolí vytvořit dovlastní uživatelské menu bonusů a nastavit si, jak jej chcete sledovat.

Závěrečné hodnocení

Resident Evil: Apocalypse / NemesisResident Evil: Apokalypsa není nic pro mě v žádném ohledu, formou ani obsahem. Nechápejte mě špatně – mám rád zábavný odpad stejně jako všichni ostatní, ale nemůžu si pomoct nevidět ve filmech, jako je tento, jen o málo víc než vykalkulované, penězi motivované natáčení, které jen poškozuje žánr filmů natočených podle videoher, stejně jako mnoho jiných uspěchaných pokusů před sériemi X-Men a Spider-Man. Dobrou zprávou je, že seriózní režiséři jako Peter Jackson a James Cameron krouží kolem odkazu videoher jako mlsní vlci, takže změna k lepšímu se blíží.

Každopádně jsem nezapomněl ani na fanoušky filmu – toto Blu-ray vydání je pěkným (i když banálním) balíkem vizuálních chuťovek, zvuku, který s vámi zatřese, i pořádných bonusů. Ačkoli se disk nemůže pochlubit žádným hlavním bonusem, který by nebyl uveden na standard definition DVD, naprostá komplexnost tohoto vydání by měla být ideální pro všechny, kterým se film líbil.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Resident Evil: Zánik (Blu-ray Disc)01:00 20.2.2008:

    […] Evil: Zánik se objevil několik let po uvedení posledního dílu série, filmu Resident Evil: Apokalypsa. Snímek začíná zvláštní rekapitulací prvního dílu, v jehož závěru nastane velmi […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv