Resident Evil (Blu-ray Disc)

Resident Evil / 1Vzhledem k tomu, jak často přebírají počítačové hry nápady filmů, předpokládám, že by nemělo být překvapením, že pokud filmovému průmyslu dojde inspirace, oplatí poctu počítačovým hrám a převezme některé jejich myšlenky. Jedná se zkrátka o nekonečný cyklus filmového kanibalismu. Historie snímků založených na počítačových hrách není nijak zvlášť ohraničena, přesto se většina těchto případů týká režisérů, kteří dostali do rukou nekvalitní scénář, nebo si musí vystačit s malými rozpočty (pro příklad se můžeme podívat na celé dílo Uwe Bolla). Výjimkou se zdá být Paul W. S. Anderson, který stojí za nečekanými filmovými trháky, jako jsou Mortal Kombat, Vetřelec vs. Predátor a samozřejmě Resident Evil. Žádný z nich není sám o sobě dobrým filmem (ve skutečnosti Vetřelec vs. Predátor je úplně příšerný), ale jsou uhlazené a úspěšné, poměrně soudržné a nabízejí dost děsu a akčních nesmyslů, aby se ve výsledku mohly pochlubit slušnými zisky.

Resident Evil vznikl jako hororová hra o přežití na první konzole PlayStationu a její původní japonský název byl Biohazard. Když byla hra uvedena v Severní Americe, některý člen společnosti Capcom s omezenou slovní zásobou usoudil, že biohazard je japonské slovo, a proto změnil název na Resident Evil, bezvýznamnou frázi, která nemá po jazykové stránce smysl, ale zní dost dobře. Hra si mnoho půjčila ze známé série snímků George Romera o oživlých mrtvolách – hlavními postavami jsou členové vojenské jednotky, kteří prozkoumávají obrovské sídlo a tajemnou podzemní laboratoř a se snaží ubránit hordám krvelačných zombií. Šlo o velmi zábavnou akční hru plnou chytrých hádanek a bludišť, pochmurné atmosféry, a dokonce i skutečně děsivých okamžiků (každý, kdo hrál hru, musí uznat, že skutečně poskočil na židli, když se poprvé setkal s nemrtvými psy). Byl to obrovský hit a stal se inspirací pro řadu pokračování, která se hlouběji věnovala dílčím prvkům příběhu.

Do této situace vstoupil režisér Anderson, který nezažil žádný úspěšný snímek od svého kousku Mortal Kombat a který toužil po návratu k žánru. Obsadil pár žhavých hereček (Millu Jovovich a Michelle Rodriguez) a volně navázal na strukturu hry; vytvořil tak nádherně hloupý, hrůzostrašný snímek s napínavými akčními scénami a potoky krve. Není to žádné umění vysokého stylu, ale výsledek přináší mnoho zábavy.

Neskutečně krásná Jovovich ztvárnila záhadnou ženu, která se vzbudí ve sprše a netuší, kdo je a jaký je její úkol. V prvním snímku nemá její postava dokonce ani jméno, ale nic nezkazím, když řeknu, že v dalších pokračováních jí říkají Alice. Sotva má čas obléct si sexy červené šaty a vojenské boty (je to oblečení, které se brzy stalo přímo kultovním) a už je chudák přepadena speciálním komandem, jehož členové jí sdělí, že je dokonale vycvičeným členem obranného týmu a vezmou ji s sebou na misi do Hnízda, tajné high-tech výzkumné stanice pod sídlem, v němž se vzbudila. Až uvnitř zjistí, že se zvrhly výsledky strašlivého genetického experimentu a všichni v objektu se změnili v pomalé nemrtvé, kteří hodlají zmasakrovat přicházející jednotku. Jinými slovy zcela normální pondělní ránko v kanceláři.

Když si Alice postupně seskládá své vzpomínky, dozví se diváci příběh o korupci ve společnosti Umbrella a Alicině úloze, kterou hrála v jejich plánech – jde o chytrou vyprávěcí pomůckou, jež přináší pohodlnou omluvu pro vysvětlení zápletky. Také umožňuje hlavní postavě rozvinout nové schopnosti a techniky boje, což odráží vývoj hry. Osvěžením žánru je, že žádná z postav není zmateným hlupákem, který by chodil někam, kam nemá, nebo dělal pitomé věci, kvůli nimž by zemřel. Všichni vojáci jsou způsobilí a cílevědomí individualisté, kteří zůstávají většinou pohromadě a soustřeďují se na svůj úkol, přestože jsou členové týmu rychle likvidováni obrannými mechanismy počítače laboratoře nebo bizarními monstry potulujícími se po chodbách.

Anderson natáčel film s maximální účinností a minimálními nároky. Třebaže neohrabané zombie dluží ještě mnoho vesmíru George Romera, Resident Evil nepředstírá, že by přinášel nějaký významný sociální komentář. Je to film o nádherné slečně, která dokáže všem nemrtvým nakopat zadky. Servíruje zářivé vizuální pojetí, působivý produkční design, velmi efektivní líčení a krvavé efekty, některé zvláště vynalézavé scény umírání (scény ve výtahu a s laserovou mřížkou jsou opravdivými favority) a znepokojivou hudbu Marca Beltramiho a Marilyna Mansona. Milla je také skvělým výběrem; v úvodu nabízí divákům pohled na své polonahé tělo, a pokud se soustředíte, čeká vás v závěru ještě více – upřímně řečeno tohle je tím pravým, co film jako tento potřebuje.

Při představování zmutovaného, jazyk vyplazujícího monstra nazvaného Licker je snímek již trochu připitomělý. Tato část je převzata přímo ze hry, ale animace je velmi slabá a celý nápad se do filmu vůbec neměl dostat. Na druhou stranu Anderson nezapomněl na psy-zombie, což bylo skvělým tahem. Resident Evil není typem filmu, od nějž byste mohli očekávat kritické hodnoty kvalitního filmu. Jde o provinilé potěšení, které je však velmi příjemné.

Blu-ray: Důležité statistiky disku

Resident Evil vyšel na Blu-ray formátu zásluhou studia Sony Pictures Home Entertainment a byl uveden na trh současně se třetím pokračováním série, filmem Resident Evil: Zánik. Každý z nich je dostupný samostatně nebo jako součást Trilogie Resident Evil, která obsahuje navíc druhou část, Resident Evil: Apokalypsu, jež vyšla na Blu-ray před rokem.

Video: Zvětšujeme obraz

Resident Evil / 2Navzdory nízkému rozpočtu předvádí Resident Evil krásnou, elegantní vizuální pojetí s důrazem na hladké, kovové interiéry high-tech laboratoře. Film je uveden v původním poměru obrazu 1.85:1 a 1080p/AVC MPEG-4 transfer je ostrý a detailní, navíc přináší zářivé barvy (zejména červené a modré), bohaté černé a vynikající rozlišení ve stínech. Zlepšené oproti standardnímu DVD je znatelné už během scény se záběry průmyslových kamer na začátku filmu. Malé písmo je na DVD takřka nečitelné, na tomto disku je však dokonale jasné a ostré. Protože se jedná o hororový film, je obraz přirozeně trochu zrnitý, nijak to však nenarušuje zážitek z podívané; zrnění je navíc dobře zpracované, takže se ani v záměrně stylizovaném závěru nestává otravným.

V čase 5:32 si můžete všimnout záběru, kde zrnění na několik vteřin zamrzne; ten se však objevil ve všech předchozích verzích filmu a zdá se být produktem produkce, ne následkem digitální komprimace (určitě byl pozastaven úmyslně, aby zesílil napětí). Jedna ze závěrečných scén filmu přináší superostré kontrasty a skutečně obrovské množství zrnění a šumů – výsledný efekt je však jistě záměrný.

Resident Evil vypadá skvěle. Ironií je, že vypadá dokonce lépe než obě jeho pokračování.

Audio: Hodnotíme zvuk

Resident Evil / 3Sony pokračuje ve svém trendu odklonu od prostorově náročného PCM zvuku, proto je původní anglický soundtrack nabídnut v úspornějším Dolby TrueHD 5.1 formátu. Pokud nevlastníte hardware kompatibilní s TrueHD, disk přeskočí na skrytý standardní Dolby Digital 5.1 mix, který si však nemůžete zvolit přímo z menu.

Soundtrack filmu Resident Evil je extrémně hlasitý a agresivní, přináší pulzující basy a roztřesené, hrůzostrašné okamžiky plné děsu. Kanály surroundu jsou nápaditě využity, zejména když se rozhovor počítače zvaného Červená královna přesouvá z jednoho reproduktoru na druhý po celém zvukovém poli. Minimálně v první půl hodině jsou zvukové efekty nahrány jasně a hudba se chlubí skvělou přesností. Od chvíle první větší přestřelky se však začne vše pomalu kazit. Od tohoto okamžiku se v mixu hromadí šumy, z nichž se každý snaží překřičet ty ostatní – výsledek je hotovou sluchovou katastrofou. Nechápejte mě špatně, jedná se o velmi dobrý a zábavný track, ale jasnost zkrátka není jeho nejsilnější stránkou.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Toto Blu-ray vydání přeneslo všechen bonusový materiál jak z předchozího DVD vydání, tak z později vydané Deluxe edice. Bonusy jsou působivější spíše co do své kvantity než kvality (vskutku, mnoho kratších kousků by mohlo být zkombinováno do delšího dokumentu a působilo by to lépe); většina z nich však byla vytvořena společností Automat Pictures a jsou tedy lepší než průměrný DVD materiál.

 • Komentář s herci a tvůrci filmu (Cast and Filmmaker Commentary) je notoricky známým kouskem, v němž se Milla Jovovich a Michelle Rodriguez chovají jako opilí pitomci. Když jim dojdou slova, připojí se režisér Paul Anderson, producent Jeremy Bolt a herec Jason Isaacs. Je to velmi směšný, místy až nepřijatelný track, který je ostuda poslouchat.
 • Bonus Vizuální efekty (Visual Effecs Commentary) uvádí Paul Anderson, tentokrát se supervisorem speciálních efektů Richardem Yuricichem. Tento kousek je svou povahou velmi technicky zaměřený, a přestože je trochu suchý, přináší jistě více informací než předchozí komentář.
 • Komentář Hra na mrtvé: Resident Evil – Od hry na plátna kin (Playing Dead: Resident Evil – From Game to Screen, SD, 15 minut) nabízí pohled na herní sérii a Andersonův úspěch filmové adaptace Mortal Kombat. Herci, s nimiž byly natočeny rozhovory, několikrát poznamenali, že byli překvapeni tichostí hry, což je ironií vzhledem k tomu, jak rušivě hlasitý byl výsledný film. Anderson sám popsal film jako díl předcházející první hře, čímž ospravedlnil změny děje, které provedl.
 • Tvorba filmu Resident Evil (The Making od Resident Evil, SD, 27 minut) je dlouhou reklamní záležitostí s obvyklými rozhovory s herci a členy štábu; nějaký čas tráví také s vývojáři her z Capcomu. Bonus opakuje mnoho informací řečených v kousku Playing Dead; první polovina je věnována nudnému shrnutí zápletky a popisu postav. Věci dostanou spád ve chvíli, kdy nám bonus nabídne zákulisní pohled na komando a jejich bojový výcvik, choreografii kaskadérů, produkční design, líčení zombií a vizuální efekty. Vtipné je také to, že v těchto rozhovorech Anderson vypadá skoro jako Andy Samberg.
 • Jako další tu máme bonus s názvem Hudba filmu Resident Evil (Scoring Resident Evil, SD, 11 minut). Marco Beltrami a Marilyn Manson nabízejí samostatné rozhovory o své spolupráci na hudbě filmu. Obzvláště Manson přináší až překvapivě inteligentní prohlášení o tom, čeho chtěl při práci dosáhnout. Celý kousek je dost zajímavý.
 • V bonusu Náčrty filmu Resident Evil (Storyboarding Resident Evil, SD, 7 minut) nám Anderson představí sbírku náčrtů ve srovnání s hotovými scénami. Nuda.
 • Kostýmy (Costumes, SD, 4 minuty) přináší pohled na návrhy kostýmu a jejich srovnání s konečným provedením. Návrhář kostýmů filmu (je zároveň také designérem produkce) popisoval využití červených šatů Milly a to, jak kvůli odhaleným hubeným rukám a nohám přišla během kaskadérských záběrů k mnoha modřinám.
 • Bonus Design prostředí (Set Design, SD, 4 minuty) uvádí opět designér produkce Richard Bridgland. Věnuje se tu vizuálně matoucí kontrolní místnost objektu.
 • Stvůra (The Creature, SD, 5 minut) nám přibližuje animatroniku a počítačovou práci, díky níž bylo oživeno stvoření zvané Licker.
 • V bonusu Výtah (The Elevator, SD 1 minuta) nám supervisor speciálních efektů Richard Yuricich ukáže drobné efekty uplatněné v tomto záběru.
 • Bonus Laser (The Laser, SD, 5 minut) nabízí pohled na voskové figuríny herců, které jsou nakrájeny a rozkouskovány rovnou před kamerou. Velmi pěkné.
 • Inženýrskou výzvou byl bonus Vlak (The Train, SD, 2 minuty), který přináší pohled jak na miniatury, tak vlak v jeho skutečné velikosti.
 • Dále tu máme bonus nazvaný Psi-zombie (Zombie Dogs, SD, 4 minuty): Není to jako pracovat s herci. Ti si neoblizují svůj make-up z tváří. To mluví za vše.
 • Bonus Zombie (Zombies, SD, 5 minut) ukazuje, že se film snaží neopakovat typický vzhled nemrtvých z filmů sedmdesátých a osmdesátých let; kombinuje proto make-up s počítačovými efekty, a dokonce využil výkonu tanečníků, kteří nabídli inspiraci pro podivné pohyby těla.
 • Na konec tu máme Alternativní závěr (Alternate Ending, SD, 3 minuty). Režisér Anderson představuje ukončení, které bylo málem použito ve filmu a v němž beze studu převzal klíčovou scénu z Matrixu.
 • Otravný klip My Plague od Slipknot (SD, 3 minuty) nabízí děsnou skupinu a spoustu záběrů z filmu.
 • Disk obsahuje také upoutávky na další tituly od studia Sony, ale jediným podstatným je trailer k filmu Resident Evil: Zánik.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Tento Blu-ray disk přináší jeden interaktivní bonus, který však nenabízí žádné nové informace.

Raději než se dívat na každý bonus zvlášť, je lepší zvolit si bonus Blu-Wizard, který vám umožní vybrat si některé (nebo všechny) bonusy ze seznamu a dívat se na ně bez přerušování. Také si můžete vybrat možnost, že se na ně budete dívat, zatímco film poběží v pozadí; nejde však o funkci přehrávání obraz v obraze – film se pozastaví a pak odbočí k příslušnému úseku, kouskům, které jsou někdy vytrženy z původních bonusů, aby se objevily na správném místě filmu. Kdyby šlo o funkci obraz v obraze, byl by výsledek mnohem lepší. V současné podobě je efekt hodně roztrhaný a prodlužuje film o téměř 90 minut. Upřímně řečeno je jednodušší podívat se na bonusy samostatně; v tom případě by však tato funkce byla zcela zbytečná.

Easter Eggs

Prozatím byla nalezena dvě velikonoční vajíčka (tj. skryté funkce).

 • Resident Evil / 4První na řadě tu máme kousek Kamerové testy se zombiemi (Zombie Camera Tests, SD, 1 minuta). V hlavním menu zmáčkněte tlačítko nahoru u možnosti Play Movie, čímž se označí logo Umbrelly. Toto funguje pouze v hlavním menu, ne v menu, které se objevuje během přehrávání filmu. Dále tento kousek můžete nalézt také v seznamu Blu-Wizard.
 • Bonus Kamerové testy s Millou Jovovich (Milla Jovovich Camera Tests, SD, 2 minuty) může být skryt také někde v nabídkách menu, jistě byl však objeven na seznamu Blu-Wizard. Najdeme v něm Millu, jak se ukazuje před kamerou v několika různých akčních záběrech.

Závěrečné hodnocení

Resident Evil neosloví náročnější stránku osobnosti mnoha diváků, ale někdy se prostě chcete podívat na sexy slečnu, která během svých 100 minut pozabíjí nějaké zombie. Z tohoto hlediska je film skutečnou zábavou. Toto Blu-ray vydání přináší vynikající obraz i zvuk a stejně tak i hromadu bonusů. Snadné doporučení.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv