Resident Evil: Zánik (Blu-ray Disc)

Resident Evil: Extinction / 1Hodnocení jednou větou: Je lepší než druhý díl, ale ne tak dobrý jako první.

Resident Evil: Zánik se objevil několik let po uvedení posledního dílu série, filmu Resident Evil: Apokalypsa. Snímek začíná zvláštní rekapitulací prvního dílu, v jehož závěru nastane velmi chytrý zvrat. Brzy po tom se dozvíme, že se infekce T-viru v uplynulém čase rychle rozšířila po celém světě a v podstatě smetla lidstvo z povrchu zemského; z planety zůstala neúrodná a pustá poušť ovládnutá zombiemi. Ve stylu Šíleného Maxe se skupinka přeživších, mezi nimiž najdeme i navrátivšího se Carlose Olivera (Oded Fehr) a L. J. (Mike Epps) křižuje silnicemi v konvoji speciálně upravených obrněných vozidel. Naše slečna Alice (Milla Jovovich) tu samozřejmě nesmí chybět; drží se většinou stranou a rozvíjí své mimořádné schopnosti, které se u ní vyvinuly v důsledku genetických pokusů, jež na ní prováděla společnost Umbrella. Samozřejmě její kroky brzy zkříží cestu jejího starého přítele a oba tak musí čelit pozůstatkům Umbrelly, jež se skrývají v novém Hnízdě v nevadské poušti.

Jako vždy, ani tady záporáci neupustili od svých nekalých plánů a nedělají dobrotu. Tentokrát testují biologické sérum, které by mělo dokázat domestikovat a udržet pod kontrolou nový druh superzombií, aby se daly použít jako zbraně. Jsou chytřejší a rychlejší než obvyklí neohrabaní nemrtví, představují tedy pro naše hrdiny daleko větší hrozbu. Vzorec séra však ještě není zcela dokonalý, a proto chce Umbrella získat zpět Alici. Není potřeba připomínat, že pro ni není tato nabídka nijak lákavá. Vše nakonec vede ke střetu v Las Vegas, městě, které bylo dlouhou dobu opuštěno a pohřbeno v poušti.

Zánik byl opět napsán geniálním Paulem W. S. Andersonem, ale režie se tentokrát ujal Russell Mulcahy (kterého proslavil Highlander). Říct, že se jedná o jeden z Mulcahyho nejméně pitomých filmů, by bylo malou odměnou (pamatujete si ještě snímek Ricochet: Odražená střela, tupý akčňák, který končil zápasem Denzela Washingtona a Johna Lithgowa?). Nicméně zde vytvořil efektivní a profesionální pokračování s patřičným dílem akce, krve a produkčních hodnot. Je příjemnou změnou vidět, že se horor odehrává také mimo budovy a během dne. Psi-zombie jsou zpět a jsou zárukou zábavy. Útok vran-zombií uprostřed filmu silně vykrádá snímek Ptáci, ale i tak je docela dobrý (Hitchcocka nikdy nenapadlo ptáky zapálit, že). Film také projevil uznání sérii videoher tím, že představil postavu Claire Redfieldové, kterou si zahrála Ali Larter známá ze seriálu Hrdinové.

Resident Evil: Extinction / 2Třetí snímek vděčně seskládá většinu vlezlých hloupostí, které zamořily Apokalypsu. Nejde o chytrý film, ale nenajdeme tu žádné otravné komické postavy (L. J. byla přepsána osobnost tak, aby nepůsobil tak rušivě) a děj násilně nepřekrucuje daná pravidla série. To bohužel neříká, že se tu nevyskytují chyby v základech logiky filmu. Jedna postava kousnutá při útoku se snaží velmi dlouhou dobu předstírat, že jí nic není, a zdá se, že celou dobu si nikdo nevšímá viditelné proměny v zombii, která jim probíhá přímo před očima. Když Alice prorazí plot, aby se dostala do pevnosti Umbrelly, žádná ze zástupů zombiií potulujících se okolo se kupodivu neobtěžuje sledovat ji. Konec filmu navíc přináší další laciné monstrum (už je to obchodní značkou tohoto průmyslu) a nepřiměřené množství produktů Sony.

Paul Anderson označuje Zánik jako závěrečný díl trilogie, což je zvláštní vzhledem k tomu, že hloupý zvrat na konci filmu je jasným úvodem ke čtvrtému dílu. Nejsem si jistý, jak dlouho může Resident Evil ještě fungovat, ale byla to zábava a dal bych mu ještě šanci.

Blu-ray: Důležité statistiky disku

Resident Evil: Zánik přinesla na formátu Blu-ray společnost Sony Pictures Home Entertainment. Snímek byl uveden do prodeje současně s prvním dílem Resident Evil. Oba jsou dostupné samostatně, nebo v podobě Trilogie Resident Evil, která obsahuje také druhý díl nazvaný Resident Evil: Apokalypsa, jež byl na Blu-ray vydán před rokem.

Otravné je, že po spuštění disku vás čeká reklamní materiál formátu Blu-ray a některé trailery, které musíte přeskakovat jednotlivě, než se dostanete do nabídky hlavního menu.

Video: Zvětšujeme obraz

Resident Evil: Extinction / 3Přestože jde o poslední díl trilogie Resident Evil, co do kvality obrazu spadl Zánik do průměru. Stejně jako samotný film, je tento 1080p/AVC MPEG-4 transfer lepší než u druhého dílu, není však tak dobrý jako první film. Je uveden v původním poměru obrazu 2.40:1 a kamera přináší záměrně vybledlý obraz s přehnanými kontrasty, které mají evokovat nevlídnost pouštního prostředí. Přináší tak velmi plochý obraz, bez pocitu hloubky. Barvy jsou také záměrně potlačené. Nemám problémy se stylistickými úpravami, ale obraz je měkčí a odhaluje jen málo detailů, které jsou lepší při přiblížených záběrech než ve středně vzdálených a rozlehlých scénách. Toto postihuje dokonce i opakované využití záběrů z prvního dílu Resident Evil, které tu vypadají daleko měkčeji než ve svém domovském snímku.

Poznámka: Také bych chtěl připomenout, že tyto záběry byly upraveny z původního poměru 1.85:1 tak, aby se shodovaly s poměrem 2.40:1, v němž je uveden poslední díl. Následkem toho však byl odstřižen slavný záběr na nahé tělo Milly. Parchanti.

Tmavé scény někdy silně zrní, ale to působí docela patřičně. Kvalita digitální komprimace je dobrá, nenajdeme tu žádné větší problémy, přestože můžeme ve filmu objevit malé množství rozostření hran v silně kontrastních pouštních scénách. Asi nejvíce rušivým prvkem obrazu je, že v mnoha přiblíženích je Millina tvář počítačově vyhlazena, podobně jako se jí to stalo ve snímku Ultraviolet; vypadá pak voskově a nepřirozeně. Možná to bylo úmyslem, ale dívat se na ni je tak velmi zneklidňující a jen to posiluje pocit, že záběrům chybí lepší detail.

Audio: Hodnotíme zvuk

Sony pokračuje ve svém trendu odklonu od formátu PCM zvuku, který zabírá příliš místa; anglický soundtrack filmu je tak uveden v úspornějším Dolby TrueHD 5.1 formátu. Pokud však váš hardware není kompatibilní s TrueHD, přeskočí na skrytý standardní Dolby Digital 5.1 mix, který si však nemůžete zvolit nikde v menu.

Resident Evil: Extinction / 4V době psaní této recenze mělo mnoho uživatelů Blu-ray přehrávače Panasonic DMP-BD30 problémy s přenosem plné rychlosti TrueHD do kompatibilního přehrávače, mohli si tedy poslechnout pouze Dolby Digital 5.1 track, přestože jiné tituly s TrueHD pracovaly dobře. Problém by mohl být ve vývoji disku, ale zdá se, že tyto nedostatky se nevyskytly u všech Blu-ray přehrávačů. Doufejme tedy, že na tom Panasonic zapracuje a nabídne nějaký programový upgrade.

Naštěstí je Zánik i se základním Dolby Digital trackem velmi působivým zvukovým mixem. Track je neuvěřitelně hlasitý a nestoudný, přesto nesporně efektivní. Přináší hřmící basy a jasné zvukové efekty; kanály surroundu jsou využívány velmi agresivně, aby vytvořily hrůzostrašnou atmosféru. Lstivost není slovem, které bych použil k popisu, ale funguje to a křišťálově čistá přesnost hudby a efektů je nejlepší z celé trilogie.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Na toto Blu-ray vydání byly přeneseny všechny bonusy DVD edice. Bohužel se jedná o nejhubenější bonusový balík ve srovnání s ostatními filmy sady Resident Evil.

  • První na řadě je audio komentář (Audio Commentary). Režisér Russell Mulcahy spojil síly se scénáristou a producentem Paulem Andersonem a producentem Jeremym Boltem. Na rozdíl od předchozích dílů se tu neobjevuje Milla, a to je pravděpodobně požehnáním vzhledem k tomu, jak mizerná je v komentářích. Track je zajímavý jen průměrně, přičemž Anderson a Bolt prokecají téměř celou dobu. Anderson postupně mluví o filmech jako o trilogii, i navzdory otevřenému závěru tohoto posledního dílu. Když mu dojde dech, Mulcahy se vyjadřuje o Jovovichové jako o přemýšlející herečce, což nám napoví mnoho o jeho stylu natáčení a důvodech, proč se většina jeho filmů vydala směrem, kterým se vydala.
  • Bonus Pod Racoon City: Odkrytí filmu Resident Evil: Zánik (Beyond Racoon City: Unearting Resident Evil Extinction, HD, 31 minut) je solidním bonusem z natáčení, který vytvořila společnost Automat Pictures. Věnuje se hlavním pojítkům filmu; popisuje pre-produkci, pokusy být jiný než další nedávné snímky o nemrtvých, vlivy Šíleného Maxe, najímání Mulcahyho, natáčení v pouštním prostředí, design produkce a líčení zombií.
  • Bonus Vystřižené scény (Deleted Scenes, SD, 9 minut) přináší 11 krátkých scén malého významu pro závěrečný sestřih. Ali Larter se objevuje ve třech z nich a nemyslím si, že by to byla jen náhoda. Zajímavější kousky přinášejí pohled na zloduchy snažící se chytit zombii pro své pokusy.
  • Upoutávka Resident Evil: Degenerace (Resident Evil: Degeneration, HD, 1 minuta) je trailerem k blížícímu se animovanému filmu a působí pouze jako sbírka sestříhaných scén z různých videoher. Aby bylo jasno, Degeneration je samostatnou prací, která vychází ze hry, a není žádným přímým pokračováním těchto filmů.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Stejně jako předchozí dva díly Resident Evil na Blu-ray, také Zánik přináší možnost podívat se na všechny bonusy samostatně, nebo s využitím interaktivního ovládání v podobě Blu-Wizard.

Než se dívat na každý bonus zvlášť, je lepší zvolit si bonus Blu-Wizard, který vám umožní vybrat si některé (nebo všechny) bonusy ze seznamu a dívat se na ně bez přerušování. Také můžete zvolit možnost, že se na ně budete dívat, zatímco film poběží v pozadí; nejde však o funkci přehrávání obraz v obraze. Film se pozastaví a pak odbočí k příslušnému úseku – jsou to kousky, které jsou někdy vytrženy z původních bonusů, aby se objevily na správném místě filmu. Kdyby šlo o funkci obraz v obraze, byl by výsledek mnohem lepší. V současné podobě je efekt hodně roztrhaný a prodlužuje film o téměř 90 minut. Upřímně řečeno je jednodušší podívat se na bonusy samostatně; v tom případě by však tato funkce byla zcela zbytečná.

Resident Evil: Zánik je také jedním z prvních Blu-ray titulů podporujících Profil 1.1 a obsahuje nový interaktivní bonus, který může být zhlédnut pouze na Blu-ray přehrávačích kompatibilních s Profilem 1.1 (jako jsou PlayStation 3 anebo Panasonic DMP-BD30). Přehrávače bez této funkce mají přístup ke všem bonusům i extra kousku Blu-Wizard, nikoli však k následujícímu.

Resident Evil: Extinction / 5Pod Umbrellou: Obraz v obraze (Under the Umbrella: Picture-In-Picture) pracuje podobně jako In-Movie Experience uvedený na některých HD DVD titulech (a pravděpodobně v blízké době také Blu-ray vydáních) od studia Warner Bros. Under the Umbrella nabízí souvislý proud video sestřihů uvedených obraz v obraze, na nějž se můžete podívat jen při sledování vlastního filmu. Obsahuje rozhovory, náčrty z natáčení a materiál ze zákulisí. Některé části jsou převzaty ze samostatných bonusů, ale většina informací je nová a dostupná pouze tady. Povětšinou jde o Millu, která povídá o nesmyslech. Nemám pochyb, že se bonus Profil 1.1 časem zlepší, ale tento ranný příklad je hodně strohý a působí jako první z In-Movie Experience tracků od Warneru před tím, než propracovali detaily. Picture-In-Picture okna (objevující se v různých rozích na obrazovce) jsou velmi malá. Objevují se poměrně pravidelně, přinášejí však mnohá přerušení. Nepříjemné je, že hlasitost těchto zvukových klipů je mnohem nižší než hlasitost filmu, kvůli čemuž hrozí mezi jednotlivými úseky přehnaná halasnost. Picture-In-Picture může běžet společně s audio komentářem, což vřele doporučuji, protože oba bonusy nabízejí stejnou úroveň hlasitosti, i když je jasné, že se komentář během vysílání Picture-In-Picture bonusu přeruší. Celkově mi nepřipadaly informace z tohoto bonusu zvlášť zajímavé; předpokládám, že jakmile se s ním výrobci disku naučí lépe pracovat, přinese to lepší výsledky.

Na závěr tu máme ještě upoutávky na další tituly studia Sony, nejzajímavějšími jsou ovšem trailery k prvním dvěma dílům Resident Evil (není tu uvedena upoutávka k Zániku). Navíc tu najdeme reklamu na videohru Resident Evil 5.

Závěrečné hodnocení

Resident Evil: Zánik není dokonalým filmem, ale přináší solidní příspěvek do průmyslu Resident Evil. Pokud se vám líbily první dva snímky, nad třetím rozhodně neváhejte. Toto Blu-ray vydání přináší velmi dobrý obraz a vynikající zvuk. Bonusový materiál je poměrně hubený; disk přináší Profil 1.1 bonus Under the Umbella, u nějž je však myšlenka možná zajímavější než vlastní provedení. Disk jako takový si však jistě zaslouží váš zájem.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv