Sunshine (Blu-ray Disc)

Sunshine / 1Existují dva druhy sci-fi filmů. Za prvé zastaralé série s hypermoderními speciálními efekty (omlouvám se Georgi Lucasovi) a za druhé snímky, které se skutečně pokouší představit možnou budoucnost. Nechápejte mě špatně – boje se světelnými meči mě baví jako každého jiného, ale i sci-fi film s chybami může být hodnotný, jestliže se jeho tvůrci skutečně pokusí nastolit teorie o možném vývoji lidstva. Nejlepší příklady sci-fi žánru (2001, Blade Runner) zapadají přesně do kategorie sci-fi pro přemýšlivé diváky.

Sunshine Dannyho Boylea je film, který si toto odlišení zaslouží. Ve spolupráci se scénáristou Alexem Garlandem vytvořili skutečnou raritu žánru – příběh bez původního románu nebo jiného zdrojového materiálu, ale takový, který zůstane skrz na skrz klasickým sci-fi snímkem. Sunshine je možná nedokonalý film, ale po většinu ze svých strhujících 107 minut přetéká nápady a vzrušením a chvílemi jsou akce, bádání a nadpozemský údiv ve výborné rovnováze.

Náš příběh začíná padesát let v budoucnosti. Slunce stále rychleji dohořívá, což předpovídá konec lidstva i jakýchkoliv nadějí na další život v naší galaxii. Tým astronautů a vědců je vyslán na vesmírné lodi Icarus ke slunci, aby do něj vnesli obrovskou bombu a tím mu dali potřebný impulz. Mise bohužel není úspěšná a loď se již znovu neozve. Nastoupí tedy Icarus II a nová posádka, se stejným úkolem. Celá mise se znovu hatí, když Icarus II dostane zprávu od svého domněle zmizelého předchůdce. Následující série incidentů naznačí, že s naší známou strukturou času a prostoru něco nemusí být v pořádku.

Na tomto místě jsem se začal trochu obávat nejhoršího. Léta utrpení při brakových sci-fi historkách s nejrůznějšími příšerkami mě připravily na nevyhnutelný pád do laciného melodramatu a béčkového mučení. V Sunshine ale naštěstí nic nevyskakuje nikomu z hrudníku, nejsou tu žádní tvorové jako v gumovém obleku či kýčovitě sentimentální setkání s tvory jako v Propasti. Mé mračení se rychle rozplynulo do úlevného úsměvu, když jsem pochopil, že Boyle a Garland zůstali u svých metafyzických zbraní. Sunshine samozřejmě má svůj řádný příděl akce, je tu ale málo podbízení se pomocí mizerných šokových triků. Posádka Icaru II odhaluje tajemství předchozí mise a blíží se svému vlastnímu zániku – film zde používá zavedené konvence, ne aby se vykroutil ze svých prvotních témat, nýbrž aby je dál prozkoumával přístupnou cestou. Dokonce ani ty nejočividnější prvky v Sunshine nevypadají výprodejově. Ve své inteligenci a odmítání poplatnosti obyčejnému hororovému cynismu je Sunshine nesporně první moderní sci-fi od Blade Runnera, které lze srovnávat s dokonalými, důstojnými science fiction snímky ze 70.let jako 2001, Silent Running a Kmen Andromeda.

Boyle tímto snímkem dokazuje, že jako filmař nadále roste ve svých technických schopnostech a stylistické prozíravosti. Sunshine se honosí vynikajícími speciálními efekty, Boyle jim však nikdy nedovolí přebít samotný příběh. Podobně technologie ve filmu není přehnaná do té míry, že bychom nemohli uvěřit, že se děj odehrává pouhých 50 let v budoucnosti. Boyle je navíc tím ojedinělým filmařem, který do svého vyprávění dokáže precizně zakomponovat hudbu, přičemž tyto téměř hypnotické tóny od Underworld jsou ve filmu téměř jako další postava.

Sunshine bohužel v závěru propásne svůj cíl dosáhnout skutečné dokonalosti. Třetí akt filmu rozdělil kritiky i diváky a mnozí jsou zmatení. I já musím souhlasit. Rozhodně nechci zkazit žádné překvapení, ale můžu říct, že mé podezření na začátku filmu se ukázalo být docela přesné a byl jsem velice zklamán, že mě vyvrcholení snímků nepřekvapilo. Škoda že se Boyle a Garland rozhodli svůj příběh uzavřít takto úhledně. Snímky jako 2001 jsou i nadále tak nesmazatelné, protože vlastně dávají víc otázek než odpovídají a Sunshine by byl o hodně lepší, kdyby se vydal touto cestou. Přesto je to opravdu vzácné moderní sci-fi, které mě skutečně přinutilo myslet a z toho důvodu si zaslouží mé upřímné doporučení.

Video: Zvětšujeme obraz

Sunshine přichází na Blu-ray v brilantním 1080p/AVC MPEG-4 transferu, v poměru stran 2,35:1. Je to další znamenité nové vydání od Foxu a studio je s tímto a dalšími áčkovými výkony jako Smrtonosná past 4.0 a Simpsonovi ve filmu rozhodně na vítězném tažení.

Sunshine je poněkud stylizovaný film, ale jeho zpracování nepoškozuje realističnost. Tisk je čistý, i když je místy zřetelné zrno a nerovnoměrná intenzita. Barvy jsou místy potlačené (většinou pleťové tóny, které záměrně vypadají nezdravě a nazelenale), avšak záblesky žluté, oranžové a zelené jsou více saturované a nápadné. Stabilita je velice dobrá, bez přesycení či chromatického šumu. Sunshine má hezký detailní vzhled, především při blízkých záběrech, jemné textury jsou zřetelně viditelné a hloubka je dobrá dokonce v dlouhých záběrech plných počítačové animace. Černé jsou hezké a pevné, kontrast je dobře vyvážený po celém šedém rozsahu, což vytváří velice dobré prokreslení stínů.

Sunshine však u mě nedosáhl nejvyšší laťky kvůli přetrvávajícímu šumu. Nejviditelnější to je na bílých plochách a objevuje se dost často na to, aby mě to rozptylovalo. Obraz také vypadá poněkud ploše ve středním rozsahu, což zmenšuje trojrozměrnost a obraz nevyskakuje z plátna jako u těch nejlepší high definition vydání. Alespoň tu ale nejsou žádné pozůstatky z komprese. Sunshine však celkově vyčnívá jako velice dobrá a velice působivá high definition prezentace.

Audio: Hodnotíme zvuk

Sunshine / 2Fox nám servíruje další DTS_HD bezeztrátovou Master Audio 5.1 prostorovou stopu s plnou péčí na 48kHz/24bit. I když se mi zvukový design filmu zdál místy dost zdrženlivý, když už se ale rozjede, je skutečně úderný. (Tento disk obsahuje také standardní Dolby Digital 5.1 stopu v angličtině, francouzštině a španělštině, všechny na 448kbps.)

Hned na začátku musím říct, že mě zklamalo, že zvukoví designéři filmu nebyli odvážnější. Je tu několik nádherně lyrických pasáží, které jsou doprovázeny všemi možnými nadpozemskými zvukovými efekty a hypnotickou hudbou od Unterworld. Mix je ale bohužel příliš směrován dopředu. Zadní kanály se moc nenaplní okolím či napětím. Film je spíš náladový než akční (jako např. Vetřelec), což znamená, že opravdu jenom ty nejagresívnější momenty obsahují nějaké diskrétní efekty.

Když jsou ale všechny reproduktory aktivní, Sunshine je prvotřídní. Dynamika je energická a čistota nahrávky vynikající. Nízké basy se ze subwooferu hezky linou a dialogy nikdy nezmizí v úderných scénách. Zapůsobilo na mě, jak hudba přímo pluje z předních reproduktorů – kdyby stejný efekt vyplnil celé 360 stupňové pole, Sunshine by byl pětihvězdičkový zážitek.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Sunhine vychází na Blu-ray ve stejný den jako na standardním DVD. Tato high definition verze obsahuje stejné přídavky jako DVD a dokonce přidává nějaké další – viz další sekce. Dokonce i bez Blu-ray bonusů by tento balíček byl vynikající.

 • Zvukové komentáře – Na disku jsou dvě oddělené stopy, obě sólo. První je s režisérem Danny Boylem, který je očividně posedlý technickými detaily. Už jsem skoro myslel, že bude probírat ostřící vzdálenosti nebo druhy čoček. Naštěstí to trochu vyrovnal (spíše na konci stopy) komentářem k tématům ve filmu, především k vyvrcholení příběhu. Druhá stopa je skutečně unikátní, velice příjemně mě překvapila. Účastní se jí Dr. Brian Cox z univerzity v Manchesteru (technický poradce filmu) a já se připravoval na nekonečné suchopárné povídání o vědě a metafyzice. Cox je však poutavý a příjemný vypravěč, rozhodně žádný nudný profesor. Je fascinující si poslechnout logický a srozumitelný porozbor sci-fi filmu. Cox dokonce upozorní na menší nepřesnosti v zobrazených technologiích. Tato stopa sice není pro každého, já jsem si ji však opravdu užil.
 • Vystřižené scény (SD, 13 minut) – Je tu celkem sedm scén, i když některé z nich jsou pouze nastavovaná rozšíření již existujícího materiálu. Boyle poskytuje volitelný komentář, což je užitečné u scén, které vyjasňují nejvíce matoucí části filmu (a měly tam asi zůstat). Tento materiál je formátovaný pro obrazovky 16:9 a uveden je pouze v 480p/AVC videu.
 • Internetové deníky z výroby (SC, 38 minut) – Tento snímek byl původně vyroben pro internetovou propagaci filmu před jeho uvedením do kin. Je tu celkem 23 deníkových záznamů – hodně záběrů z pre-produkce, pohled na každou hlavní postavu a Boyle při práci (včetně velké chvály od herců). Snímek je sice dlouhý, nelze jej však srovnávat se skutečným dokumentem z natáčení. Jak je typické pro materiál určený pro web, je prezentován pouze v 480i/AVC MPEG-4 videu.
 • Krátké filmy (SD, 12 minut) – Poněkud zvláštní. Boyle ve svém úvodu k těmto krátkým filmům připouští, že nemají nic společného s ním nebo se Sunshine. Prostě používá toto místo k předvedení práce filmařů, kteří by jinak nedostali příležitost. Naštěstí jsou oba krátké filmy docela dobré a pro fanoušky této formy stojí za podívání.
 • Trailer pro kina (HD) – Balíček uzavírá původní, napínavý trailer v plném rozlišení 1080. Zároveň jsou tu HD spoty na Vetřelec vs. Predator, X-Men: Poslední vzdor, 28 dní poté a 28 týdnů poté.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Sunshine na Blu-ray vychází jako jeden z nejočekávanějších titulů tuto zimu. Tento disk je první u Foxu, který je plně kompatibilní s Profilem 1.1 – disk obsahuje skutečný komentář obrazem v obraze a další přídavky, které slibují plnou interaktivitu na Blu-ray. Vyzkoušel jsem Sunshine na mém PlayStation 3 (s nejnovějším upgradem firmwaru) a na Panasonicu DMP-BD30 a všechny bonusové funkce se přehrály bez jediného zádrhelu na obou. Bohužel jsou Blu-ray bonusy dost hubené a vypadají spíše jako zahřívací kolo. Rozhodně se těším na budoucí tituly s přizpůsobením pro Profile 1.1, ale Fox tyto hubeňátka musí poněkud zakulatit, jinak se to celé rychle okouká.

 • Rozšířený mód prohlížení: Zářivý pohled – Malé rámečky obraz-v-obraze (PiP) vyskakují na určitých daných místech ve filmu. Obsahují stopáž ze zákulisí, vyprávění režiséra a interview s herci nebo štábem. Je tu celkem deset úseků, každý se zaměřuje na některou specifickou scénu nebo efekt. Zářivý pohled je ale bohužel daleko od nejlepších komentářů obraz v obraze, které jsem zatím viděl – informace zde sdělené jsou pouze sporadické – celková délka materiálu je bídných 18 minut, což znamená, že velká většina filmu je bez PiP obsahu. Z technického hlediska je to pro studio Fox dobrý začátek, ale vypadá to spíše jako rozcvička. Jestliže váš přehrávač není kompatibilní s Profilem 1.1, přesto si můžete všech těchto deset PiP úseků prohlédnout jako samostatný bonus.
 • Cesta zvuku: Stupňování prostorového zvuku (HD) – Tento bonus je přístupný pouze na přehrávačích kompatibilních s Profilem 1.1 (a na těch, které mají zvuk plně na 5 kanálů) a umožňuje vám stát se zvukovým designérem. Můžete vybrat čtyři scény a separovat v nich různé dialogy. Tyto pak můžete přenášet na různé reproduktory. Když si tuto funkci aktivujete, přehraje se daná scéna a objeví se ikonka s pěti body – každý představuje jeden reproduktor. Můžete si vybrat který chcete a přesouvat řádky dialogů po místnosti. Je zajímavé vidět, jak umístění zvuku ovlivňuje dojem z celé scény. Potenciál pro budoucí pokročilé aplikace je netušený. Zahraji si s touto funkcí někdy znovu? To asi ne. Ale jako první aplikace svého druhu je to rozhodně svěží, inovativní využití formátu Blu-ray.
 • Sunshine / 3Další vystřižené scény (SD, 6 minut) – Máme tu čtyři bonusové scény, plus alternativní konec, výhradně na Blu-ray. Nechci pokazit překvapení z tohoto jiného konce. Dovolím si jenom říct, že se mi nezdál o nic víc uspokojivý. Přesto stojí za podívání a je opravdu skvělé, že jej Fox na Blu-ray disku uvedl.
 • Stopa pro D-Box pohybové senzory – Jestliže vám nestačí zem třesoucí prostorový zvuk, sežeňte si D-Box a užijte si pořádné vibrace přímo pod vaší zadnicí.

Závěrečné zamyšlení

Sunshine je úchvatný sci-fi thriller plný velkolepých vizuálních zážitků a velkých idejí. Pouze závěr filmu mě zklamal, stejně jako mnohé kritiky. Přesto je to výlet vyvolávající rozličné myšlenky. Fox na tomto Blu-ray disku odvedl dobrou práci. Transfer je docela dobrý a přídavky – včetně prvního komentáře obraz v obraze pro profil 1.1 – jsou informativní a zábavné. Rád bych na disku slyšel lepší, odvážnější soundrack, ale celkově je Sunshine na Blu-ray vítězem.

První komentář

 1. Hysek04:16 8.5.2008:

  Já jsem filmem nadšen!

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv