Superpes (Blu-ray disc)

Underdog / 1Nemám nic proti holywoodské snaze přetvořit klasická animovaná díla pro novou dětskou generaci – jenom nerozumím tomu, proč se cíleně odstraňují živé akční verze těchto starých dobrých snímků. Ve skutečnosti ne všechny skončily úplným neúspěchem, ale na každý snímek jako například Transformers připadá něco jako Scooby Doo, Garfield, Alvin a Chipmunkové, nad kterými musím opravdu kroutit hlavou. Nyní na tento podivný seznam můžeme přidat Superpsa.

Jeden obyčejný bígl jménem Shoeshine (namluvil ho Jason Lee) z hlavního města je chycen a uvězněn v podivné laboratoři Dr. Simona Barsinistera (Peter Dinklage). Díky nehodě získá pes zázračnou sílu, uteče z laboratoře a dostane se do rukou malého kluka jménem Jack (Alex Neuberger). Protože psovi se vyvinula schopnost mluvit, létat a mapovat město svým ostrým pohledem, Jack ho přesvědčí, aby schopnosti využil v boji proti bezpráví. S červeným tričkem, na něm bílým „U“ a s modrou pláštěnkou dostává pes přezdívku „Superpes“, a začíná létat městem a zasahovat proti zločinu na každém rohu. Ale když se média začnou zajímat o úžasné kousky Superpsa, Dr. Barsinister začne pociťovat žárlivost na množství pozornosti věnované jeho náhodnému výtvoru a chystá se na odplatu.

Jako rodič mám samozřejmě zvláštní pochopení pro ty hrozné dětské filmy, které mého tříletého syna dokážou rozesmát jako nic jiného. Bohužel sledování Superpsa skončilo asi po jedenácti minutách, když můj syn slezl z gauče a začal si hrát se svými hračkami. Po pravdě mě jeho nezájem překvapil. Obdivoval přece již zmíněné postavičky jako Scooby Doo, Garfield a Alvina a Chipmunkové. Jeho náhlý nezájem udělal pro mě z filmu ještě více nesnesitelnou záležitost, než kdybych se posadil a sledoval ho sám už od začátku.

Underdog / 2Navíc fanoušci původního kresleného seriálu budou určitě zklamaní, když zjistí, jak moc byl námět pozměněn. Superpes ze 60. let byl lehkou parodií na žánr superhrdinů, který používal jednoduché situace, aby přilákal děti a bystrý humor, aby přitáhl dospělé. Tento živý akční snímek je křiklavou směsicí barev, je to fraška, která nevystihuje původního hlavního hrdinu. Superpes už není působivé upovídané štěně – je z něj vyhublý pes s nezajímavou osobností. Po vzoru svého kresleného předchůdce kolem sebe umí napáchat škodu, ale nedokáže se z toho dostat se stejnou kuráží a vzdorem jaké Wally Cox přisoudil své verzi tohoto pejska. Jason Lee sice propůjčil nadšení a autentičnost kreslené postavičce – ničemovi ve snímku Úžasňákovi, ale jeho Superpes je nezajímavý, ufňukaný a otravný.

Jediná pozitivní věc na celém snímku je Peter Dinklage (Přednosta). Jeho role je sice napsaná hrozně, ale tento drobný herec vnáší do své postavy darebáka překvapivou míru patosu a dokáže ztvárnit každičkou část textu tím nejpůsobivějším způsobem. Jeho tupý škleb dodává scénám šťávu a jeho postava působí jako opravdová hrozba pro Superpsa. Naneštěstí Dinklageův výborný herecký výkon nemůže zachránit celý film – je jen pouhou jiskřičkou v jinak úplném propadáku.

Jsem si jistý, že se najde spousta dětí, které budou Superpsa milovat ze spousty rozumných a věku přiměřených důvodů. Jestli si vaše děti Superpsa zamilují záleží na jejich trpělivosti a zálibě ve zvířecích postavičkách bojujících proti zločinu. Snad se vaše děti budou bavit lépe než můj syn. Každopádně dospělí a fandové původní verze nenajdou na tomto nudném přepracování kresleného příběhu nic, co by je mohlo nadchnout.

Video: Zvětšujeme obraz

Underdog / 3Superpes uvedený v transferu 1080p/AVC MPEG-4 má obrazové vlastnosti, které korespondují s jeho kresleným originálem. Základní barvy přímo vyzařují z obrazovky – barevná škála obsahuje vyváženou červenou a modrou, které dodávají obrazu ráz. Černá je inkoustová, vykreslení stínů je dobré, kontrast je přesný. Obraz je naprosto čistý – nezaznamenal jsem žádné doostřování hran, zdrojový šum nebo artefakty. Rovněž detail je perfektní a užasl jsem nad texturou a ostrými okraji tohoto transferu. Rozeznal jsem každou nitku na kostýmech, každý rozcuchaný pramen psí srsti a nejmenší praskliny na zdivu budov. Pokud chcete vidět to nejlepší, co obraz tohoto snímku nabízí, zaměřte se na nepořádek v pozadí laboratoře Dr. Barsinistera – stupeň rozpoznatelného detailu je dokladem celistvosti tohoto transferu.

Všechno ale není perfektní. Tóny pleti jsou někdy přehnané a hrstka záběrů je poněkud fádní v porovnání se zbytkem filmu. Naštěstí těchto problémů je jen pár – Superpes možná není ten nejlepší film, ale v high definition vypadá velmi dobře.

Audio: Hodnotíme zvuk

Underdog / 4Výraznému video transferu se vyrovnává prostorová zvuková stopa PCM 5.1 (48 kHz/24-Bit/6.9 Mbps), která vytváří přesvědčivé zvukové pole. Dialogy jsou ústřední, jasné, dobře upřednostněné na předních kanálech, a neměl jsem nikdy nejmenší problém zachytit jakoukoli větu, dokonce ani v těch nejtišších scénách. Když Superpes létá městem, přechody mezi kanály jsou hbité a transparentní – i drobné prvky jako vlající pláštěnka, mávání packami a zvuk větru pohrávajícího si s jeho srstí jsou slyšitelné a přiměřené. Také jsem byl překvapen prostorovostí zvuku surroundových kanálů. Zdá se, že zvukaři nezredukovali kvalitu zvukového pole k vyladění zvuku, ale naopak vynaložili hodně úsilí, aby Superpes zněl co možná nejvýstižněji. Dokonce i některé podivné zvukové prvky (jako například část filmové hudby nebo některé z přehnaných zvukových efektů) zapadají do LFE kanálu a vytvářejí důležité, naturalistické efekty.

Mám pár věcí, které bych vytkl, ale jsou to jen drobnosti. První a největší výtka se týká hlasovému výkonu Jasona Leeho, který v porovnání s ostatními zní nespojitě. Nemůžu určit, jestli to byla vědomá volba zvukařů, nebo čistě výsledek Leeho práce, ale jeho hlas nikdy nepůsobí tak, jako by vycházel z úst Superpsa. Nenapraví to ani fakt, že výrazná řeč lidí se nešíří surroundovými kanály tak pohotově jako hlas Superpsa. A nakonec koncové frekvence mají tendenci někdy kolísat a zvuková stopa působí slabě v momentech, kdy nenastává akce. Přesto věřím, že spousta lidí si stěžovat nebude – celkem vzato tenhle mix je pěkná práce od Disneyho.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Tahle Blu-ray edice Superpsa zahrnuje všechny přídavky dostupné na standard DVD edici a dokonce přidává několik bonusů navíc (které pak podrobněji zmíním v další pasáži), ale bohužel se jedná o další případ, kdy poměrně větší množství položek na seznamu tvoří poněkud slabý celek.

  • Deník hereckého psa (Diary of a Dog Actor, HD, 14 minut): Jason Lee moderuje interaktivní snímek věnovaný psím hercům, kteří vystupují v Superpsovi. 6 minutová část snímku se věnuje tréninku, natáčení a kaskadérským kouskům s živými zvířaty, zatímco se objevují interaktivní ikony odkazující na zbylou 8 minutovou část, která obsahuje rozhovory a sestřihy z natáčení mimo scénu.
  • Underdog / 5Neškodné kvílení (Safe Waif, 4:3 HD, 6 minut): Pilotní snímek klasického televizního seriálu představuje Superpsa, ale neukazuje ani hlavní záporné postavy, ani drsnou satiru z pozdějších epizod. Přesto jsem si tenhle kreslený snímek užil víc, než celý film.
  • Vystřižené scény z DVD (Deleted Scenes from DVD, HD, 4 minuty): Tři scény, které mohly být vystřiženy i z této edice. Zatímco mně se sestřihy nelíbily, naopak děti, které mají film rády se u nich neuvěřitelně baví.
  • Bloopers (Bloopers, HD, 2 minuty): Několik běžných vystřižených scén, u kterých ze sebe má rodina nevydala víc než Ha, ha.
  • Superpes rapuje (Underdog Raps by Kyle Massey, HD, 3 minuty): Rozhodně nejhorší z mých zážitků se Superpsem. Přistupujte prosím velmi opatrně.
  • Kino upoutávky (Trailers): Několik kino upoutávek na vycházející Blu-ray edice filmů Šípková Růženka, Lovci pokladů: Kniha tajemství a Pravidla hry.

Blu-ray bonusy: Máme zde nějaké exkluzivní lahůdky?

Kromě standardních přídavků zmíněných výše, Disney přidal i několik exkluzivních k této Blu-ray edici Superpsa, včetně dalších třech Vystřižených scén (Deleted Scenes, HD, 4 minuty) a přidané episody původního kresleného seriálu Simon řekl (Simon Says, 4:3 HD, 6 minut). Opět tento klasický kreslený snímek je tím nejlepším v této části. Superpes musí čelit zlému Dr. Barsinisterovi, který svým foťákem mění lidi na dvourozměrné fotografie.

Závěrečné zamyšlení

Superpes je určen především pro děti – dospělí se unudí k smrti a fandové původního seriálu budou zklamaní z provedených změn. Přestože tato Blu-ray edice není technicky nijak oslnivá, s živými barvami video transferu a umocňující PCM zvukovou stopu tvoří zajímavý kousek ke shlédnutí a poslechu. Má smysl do něj investovat, pokud si jako rodiče myslíte, že by se vašim dětem mohl líbit, ale ostatním ho nedoporučuji.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv