Terminátor 3: Vzpoura strojů (Blu-ray Disc)

Terminator 3: Rise of the Machines / 1Předtím něž se stal guvernérem Kalifornie, byl to prostě jen Arnold Schwarzenegger, někdejší držitel titulu Mr. Olympia, který se stal světoznámým akčním hrdinou, a jeho největší rolí byl bezesporu Terminátor ve stejnojmenném tech-noir filmu Jamese Camerona. V roli kybernetického člověka, který se snaží o zastavení hromadné jaderné zkázy byl Terminátor jako ulitý pro jedinečnou osobnost Arnolda Schwarzeneggera: byl prostě velký, hrozivý a málomluvný. Terminátor byl ale také postava s omezenými možnostmi. Fakt, že Cameron dokázal v roce 1991 vytvořit velmi úspěšný film Terminátor 2 je spíše raritou co se týče filmových pokračování, protože zdařile navázal na první díl, rozšířil jeho původní svět, postavy a motivy, a vytěžil tak z filmu maximum.

S určitými obavami jsem proto přivítal zprávy o filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů, který byl uveden na plátna v roce 2003, skoro dvacet let od uvedení původního snímku. Přestože Cameron byl s tímto filmem opatrný, Schwarzenegger a ostatní se neustále snažili zastínit to, co kdysi tvořilo zářivou kostru filmu, a to zjevnou snahou vyždímat díky původnímu filmu z pokračování co největší zisk.

Naneštěstí ani po shlédnutí Vzpoury strojů jsem nezměnil názor. Dokonce i po opětovném shlédnutí filmu ve vydání high definition DVD si stále myslím, že se jedná spíše o nenápaditou filmovou napodobeninu. Scény, situace a motivy jsou okopírované z předchozích snímků a žádné nové motivy se zde v podstatě neobjevují. Kromě Schwarzeneggera byly všechny větší role přeobsazeny, což způsobuje dojem podobný jako vznikne u střídání atrakcí v zábavním parku.

Že T3 je dost přehnaný je jasné už z jeho úvodních scén. V nefalšovaném terminátorském stylu se tak setkáváme se dvěma kybernetickými lidmi, kteří svedou boj o záchranu lidstva. Kristanna Loken je robot T-X, další z řady nových kovových koster, a je tak schopna vystřelovat laserové paprsky přímo z dlaně a zvětšit si svá prsa díky zázračnému tekutému kovu. Arnold je zpátky jako ten starý stejný robot řady T-cosi, zchátralý pozůstatek armagedonu, to vše s vráskami a několika kily navíc. Když se Schwarzenegger objeví ve scéně, která se odehrává v pánském striptýzovém baru – jedná se o přepracování klasické barové scény z úvodu T2 – výsledný efekt je pak napůl směšný a napůl smutný. Změnil se snad opravdu kdysi skvělý sci-fi hrdina na parodii sebe samého?

Myslím, že to, co jsem od Terminátora 3 očekával ze všeho nejvíce byl jasný námět. Tohle může být jeden z nejdražších hollywoodských filmů, který kdy skončil jako propadák. Jednoduchý, lineární příběh původního filmu a jasně vymezená pravidla cestování v čase (vyžadující samozřejmě notnou dávku divákovy důvěřivosti) jsou pryč, nahrazeny tolika odbočkami z hlavního příběhu, že je složité sledovat vůbec celek, který se má podrobovat heslu Není žádný osud, jen ten co si vytvoříme a taky vnímat tu metafyzickou hantýrku kolem. Při sledování prvních dvou dílů jsem byl nadšený myšlenkou, že člověk – nehledě na to, jak malý a bezvýznamný se zdá být – může jako jedinec změnit běh dějin. Všechno toto je rozprášeno v Terminátorovi 3 jednou velkou jadernou explozí. Dozvídáme se, že všechno, co Sarah Connor udělala – a nejen ona, ale i celé lidstvo – bylo zbytečné. Soudný Den byl od počátku nevyhnutelný, což odkazuje Terminátora 2 do slepé uličky. Proč natáčet třetí díl, který postrádá námět, tedy aspoň námět, který by se lišil od prostého záměru vytvořit pokračování? Ideály prvních dvou filmů byly nahrazeny ironií, cynismem a přehnaností.

T3 je tak deprimující se svým znovu oživeným příběhem a překypující, zoufalou snahou se zalíbit, že je možná nejdražším béčkovým filmem, který kdy byl natočen. To ho ale naopak dělá svým způsobem zajímavým. Režisér Jonathan Mostow, nahrazující Camerona, je jako zblázněný do natáčení napínavých akčních scén. Báječná náklaďáková honička ulicemi San Francisca, která uzavírá první pasáž, je skvělá, vzrušující a dobře provedená akční scéna, prostě taková, jakou si lze jen přát. Scéna, kdy terminátoři bojují v koupelně je pak naprosto znamenitá, dokonce i přes trochu rušivý fakt, že zde Arnie odkopává výkaly (i když zhotovené z roztaveného kovu).

Žádná z těchto scén sice nemá žádný zvláštní smysl co se týká příběhu samotného, to je ale v tomto případě zanedbatelné. Celé je to jen honička a odplata – Terminátor 3 neměl jiný důvod ke vzniku, než ten, že tvůrci chtěli natočit pokračování, takže je to nejspíš zalíbení v předešlých Cameronových snímcích, co spoluvytváří náš požitek ze Vzpoury strojů. Buď nás to rozruší, rozesměje nebo vzbudí citovou odezvu – smysl teď ponechme stranou – protože stále ještě s velkým zalíbením vzpomínáme na první dva díly, takže jsem schopni přijmout skoro cokoli. T3 je prostě náhražkou a souborem vzpomínek na původní film.

Video: Zvětšujeme obraz

Terminátor 3 vyšel v HD DVD edici v roce 2006. Ačkoli nová Blu-ray edice nepoužívá stejného kódování (Warner zřejmě překódoval pro BD-50, protože datový tok mezi těmito dvěma disky se liší), základní technické parametry zůstávají stejné. Stále se jedná o VC-1 transfer, přesně zapadající do formátu obrazu 2.40:1, a Warner potvrdil, že použil stejnou matrici jako u HD DVD edice.

Naneštěstí Blu-ray edice má jednu závažnou vadu. Díky kódovací chybě je disk ve formátu 1080i, a ne ve 1080p jak je uvedeno na přebalu. Ačkoli Warner uvedl, že chybu na budoucích discích opraví a již zakoupené disky vymění, zákazník stále zůstává na vahách, jestli z netrpělivosti koupit T3 nyní, nebo počkat na opravenou edici.

Samozřejmě, že puritáni jako jsem já by radili počkat. Ale také bych dodal, že tato situace vytváří zajímavý test pro posouzení rozdílu mezi formátem 1080i a 1080p při použití stejného zdroje. Při srovnání Blu-ray disku s jeho HD DVD protějškem bylo jasné, že ve formátu 1080i je obraz místy zubatý a objevují se pohybové artefakty. Přesto výsledný obraz přehrávaného záznamu (ať už přes Blu-ray přehrávač a/nebo HD monitor) obsahuje minimum rozpoznatelých rozdílů mezi těmito dvěma high definition verzemi T3. Omlouvám se, klidně se do mě pusťte.

Když pomineme formát 1080i, všechny ostatní aspekty tohoto transferu jsou shodné s předešlou HD DVD edicí. Všimněte si, že stále snižuji hodnocení obrazu kvůli formátu 1080i, ale hodnocení samozřejmě opravím, jakmile Warner oficiálně opraví edici.

Terminator 3: Rise of the Machines / 2Stopa je výborná, bez jakýchkoli kazů, teček či jiných odchylek. Černá je perfektní a kontrast přirozený a konzistentní. Barvy jsou poměrně hezké, s bohatou škálou odstínů, které jsou ustálené a bez šumu. Avšak kvůli použití filtrů (například při náklaďákové honičce, která se má odehrávat za soumraku, ale je zřejmé, že byl jasný den) tóny pleti tíhnou malinko k červené (možná to byl ale záměr). Co se týká detailu, scény za denního světla jsou převážně vynikající, s úžasným dojmem trojrozměrnosti, kterou jsem si u high definition zamiloval.

Po pravdě jsem ale nebyl úplně přesvědčen všemi aspekty tohoto transferu. Zdálo se mi, že v tmavších scénách se objevuje šedé rozostření, a barvy působily vždycky trochu přehnaně. Například ve scéně, kdy se Catherine Brewster (Claire Danes) poprvé setkává s Johnem Connorem (Nick Stahl) je ve veterinární kanceláři poněkud šero, kontrast je ostrý a barvy zatemňují detail. T3 byl natočen za pomoci procesu Super35, který počítá s větší flexibilitou formátu obrazu při transferu na formát pro domácí video, ale za cenu toho, že zrnitost je trochu znatelnější. Jemné zrnění je viditelné v celém T3, obzvlášť v tmavých scénách. Sice je to patřičné vzhledem k zamýšlenému stylu filmu, ale nedá mi to, prostě je to tam.

Audio: Hodnotíme zvuk

Přiznejme si to: hlavním důvodem, proč si nějaký fanda domácího kina pořídí Terminátora 3 na Blu-ray je, že chce slyšet pořádné a hlasité výbuchy. Je opravdu smůla, že se Warner v tomto případě nerozhodl pro PCM nebo Dolby TrueHD stopu. Připusťme sice, že předchozí HD DVD bylo pouze v Dolby Digital-Plus, ale proč fanouškům Blu-ray upírat lepší zvuk? V každém případě Blu-ray má srovnatelnou stopu Dolby Digital 5.1 Surround se stejným datovým tokem 640kbps.

Nenechte se ale splést, zvuk T3 je úžasný. Okolní zvuky jsou rovnoměrně rozložené a často vytvářejí 360 stupňové zvukové pole, obzvlášť během akčních scén. Dojem ze všech kanálů je velmi zřetelný, skvěle jsou zpracovány jednotlivé efekty, včetně dialogů. Jediným zklamáním je hudba Marca Beltramiho – není dostatečně zakomponována do celku a postrádá industriální „sturm und drang“ skladeb Brada Fiedela z prvních dvou filmů. Dynamika je vynikající, s prostorovým rozpětím, jasnými výškami a silnými basy. 0.1 LFE se dostane do skutečné zátěže při scénách hromadného ničení – tohle vám opravdu pohne s nábytkem, když to pořádně zesílíte. Přeze všechno je ale těžké si představit, že by film nezněl lépe v plném high resolution.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Stejně jako u předešlého high definition DVD a standard definition DVD vydání Terminátora 3, Warner přenesl naprosto stejné přídavky i na Blu-ray. Nejedná se o špatný výběr (zejména co se týká velkého počtu komentářů), přesto ale přídavky začínají působit trochu zastarale.

  • Zvukový komentář (Audio Commentary): Zahrnuje úžasnou trojici snímků. První snímek je natočen s režisérem Jonathanem Mostowem. V druhém snímku se objevují kromě Mostowa také Arnold Schwarzenegger, Claire Danes, Nick Stahl a Kristanna Loken. Ve třetím snímku (který na standard definition DVD není) pak uvidíte opět Mostowa a scénáristy Johna Brancata a Michaela Ferrise, režiséra fotografie Dona Burgesse a produkčního designéra Jeffa Manna. Oba skupinové snímky uvádí Mostow. Jsou tvořeny směsicí herců a štábu, natočeny v různých městech a poskládány dohromady. Vlastně se mi tahle směsice líbí, protože zde najdete velké množství informací a nejsou zde dlouhé mezery ticha. Každopádně druhý snímek je nejlepší, protože herci jsou zde mnohem otevřenější než běžně v přídavcích bývají. Je skoro až surrealistické slyšet guvernéra Arnolda Schwarzeneggera mluvit jako akčního hrdinu, kterým kdysi byl – i když jeho počáteční, dlouhé proslovy o jeho nahém těle jsou poněkud nevhodné. Danesová a Stahl mají taky smysl pro humor co se týká velkých projektů jako tento a mluví o tom, co si myslí, že to udělá s jejich kariérou. Loken měla možná nejtěžší úkol ze všech, a to aby důvěryhodně ztvárnila postavu terminátorky oděné v kůži, ale postarala se o to se sebejistotou a její role je velmi poutavá. Ve skutečnosti je druhý snímek natolik zajímavý, že když shlédnete zbylé dva, tak se vám chtě nechtě budou zdát přihlouplé. Stále se v nich něco opakuje dokola. Mostow v nich ale alespoň probírá všechny senzace a výrobní detaily, které v druhém snímku chybí. Samozřejmě počet přídavků, které shlédnete záleží jen na vás, nicméně tyhle se studiu Warner povedly.
  • TV Speciál: První pohled přes HBO (TV Special: HBO First Look, SD, 24 minut): Běžný reklamní spot před uvedením filmu. Nedozvíte se z něj nic, co byste už nevěděli po shlédnutí filmu. Většina interview, kde účinkují Mostow, Schwarzenegger, Stahl a Danes, vám neodhalí ohledně zápletky nic nového, všichni totiž jen stále prohlašují, jak to bude skvělé.
  • Terminator 3: Rise of the Machines / 3Snímek Oděn k zabíjení (Featurette Dressed to Kill, SD, 3 minuty): Vtipný snímek o tom, jaký oděv zvolit pro Terminátora a co mít na sobě, když vás někdo honí. Zábavné, ale příliš krátké.
  • Snímek Hračky v akci (Featurette Toys in Action, SD, 8 minut): Tento krátký sestřih pojednává o umělci Toddu McFarlenovi a jeho rozličných „hračkách“, jejichž vznik byl inspirován samotným filmem. Tenhle snímek je opět poměrně krátký a působí spíše jako reklama než jako přídavek k filmu.
  • Kreslené scénáře (Storyboards, SD, 4 minuty): Kreslený návrh konkrétní scény se soupeřícími terminátory je postupně srovnáván se scénou ve finální verzi filmu.
  • Scéna Sgt. Candy (Sgt. Candy Scene, SD, 3 minuty): Tohle je něco opravdu divného – jedná se o vyřazenou komickou scénu, která podle mého názoru nedává žádný smysl.
  • Kino upoutávka (Theatrical Trailer, SD): Všechno to celé završuje původní kino upoutávka, která je jako zbytek přídavků pouze ve formátu 480p/MPEG-2.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Film Terminátor 3: Vzpoura strojů byl mezi prvními z HD DVD edice, ve kterém Warner uvedl In-Movie Experience komentář, tento stále ale patří k jedněm z nejlepších. Snímek předvádí možnost Picture-In-Picture zážitku za použití kombinace zvlášť kódovaných videosekvencí a schopností Blu-ray formátu. Přestože se nejedná o skutečný Profil 1.1 (ten by byl přehratelný na jakémkoli Blu-ray přehrávači), jako takový se chová, takže se domnívám, že konečný výsledek bude z pohledu uživatele naprosto hladký a bezešvý.

  • In-Movie Experience: Co je na tomhle snímku opravdu skvělé, je to, že režisér Johnathan Mostow (stejně jako producenti Mario Kassar a Andrew Vajna) natočili nové přídavky a interview. Na začátku Mostow slibuje, že vytvoří materiál nespatřený veřejností nikdy dříve a slibu opravdu dostojí – objevuje se zde velké množství doplňujícího materiálu, které na standard definition DVD není. Zábavné na tom všem je, že vlastně teprve po pěti letech dostáváme možnost skutečného náhledu na film a na jeho místo v terminátorském panteónu. Nicméně Mostow zabere podstatnou část času por sebe samotného, takže to nakonec působí jako komentář jednotlivce se zakomponovanými krátkými video sekvencemi. Přesto ale tenhle snímek zůstává zajímavý, vlastně je to 109 minut dlouhý dokument, který vám poskytne podrobné informace o tvorbě filmu – rozhodně stojí za shlédnutí.

Závěrečné hodnocení

Nemůžu tvrdit, že jsem si Terminátora 3: Vzpouru strojů užil stejně jako předchozí dva díly, ale jedná se o film tak ohromný, hlasitý a nabitý akčními scénami, že jsem se u něho opravdu nikdy nenudil. Patnáct měsíců po HD DVD verzi filmu do obchodů dorazila Blu-ray verze filmu se silným transferem, prostorovým zvukem a pěknou sbírkou přídavků. Navíc T3 je zajímavý tím, že je to první Blu-ray titul od studia Warner, který obsahuje PiP stopu (i když se nejedná o opravdový Profil 1.1), a funguje opravdu skvěle. Skuteční videomaniakové možná budou chtít počkat na opravenou verzi filmu v celé jeho 1080p kráse, ale film ve své nynější podobě potěší jistě spoustu jeho fanoušků.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv