Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford / 1Mám slabost pro odvážné snímky, které se nebojí vzepřít očekáváním a přinášejí skutečně jedinečný zážitek. Jeden pohled na Oscarové nominace za nejlepší kameru naznačuje, že Akademie konečně začíná mít stejný názor. Nechci tím znevážit ostatní nominované filmy, ale obrovským zklamáním pro mě bylo, že se snímek Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem nezařadil do letošních nominací v hlavních kategoriích.

Po skončení občanské války zůstali bratři Jesse (Brad Pitt) a Frank (Sam Shepard) Jamesovi z bývalé Konfederace rozhodnuti pokračovat v boji proti severu. Během několika dnů poskládali dohromady nechvalně známý gang, který okrádal obchody, bandy a vlaky Unie a vytvořil z těchto mužů legendy už za jejich života. Film začíná v roce 1881, kdy se Jesseho gang rozpadá a jeho členové se vrací k rodinám. Na Jesseho hlavu je však vypsaná lákavá odměna, proto jeho bývalí přátelé začnou za jeho zády osnovat spiknutí. Když Jesse odhalí jejich záměry a trestá všechny, kteří se ho chystali zradit, sebejistý kariérista Robert Ford (Casey Affleck) zoufale pracuje na tom, aby si získal Jesseho respekt. Jesse jej však neustále přehlíží a nevěří vůbec nikomu. Když začne být vztah mezi dvěma muži nepřátelský, Robert se rozhodne uchopit osud do vlastních rukou a zasadit první ránu.

Kritiky zvýšily má očekávání, když jsem na konci loňského roku šel na Zabití Jesseho Jamese do kina. Mé srdce však ztvrdlo během první poloviny, kdy se film zdál být vším jiným, než čím bych chtěl – byl bezcílný, náladový, s mnoha odbočkami. Nepodchytil jsem jádro příběhu ani vyobrazení postav. Ještě více matoucí byl pro mě způsob, jakým film nashromáždil malou armádu nadšených fandů. V mých očích byl Jesse jen vztekajícím se hlupákem, Robert pak jen o něco více než zbabělec, jak naznačuje samotný název filmu, a Jamesův gang byl jen nesnesitelnou bandou nevzdělaných pitomců a psanců. V určitém okamžiku se ale všechno změnilo – snímek začal prozkoumávat muže skryté za tvrdými fasádami. Jesse se stal kalkulujícím géniem, který nosí masku durdenovské anarchie a pomatené nemilosrdnosti; rodinný typ nenávidící sám sebe, rozervaný mezi loajalitou a pudem sebezáchovy. Robert byl vykreslen jako opovržlivý snílek, který hledá své místo v životě; ztracený v prázdnotě uctívání hrdiny a touze být někdo víc. Jamesův gang se náhle změnil ve smečku ochočených vlků potulujících se kolem Jesseho stolu, aby urvali pro sebe zbytky padající ze stolu; zabednění muži zajímající se jen o sebe, kteří se nevědomě přibližují vlastnímu zániku. Jesse James nebyl jen dobrým střelcem – byl vynikajícím stratégem, v němž se kloubila chamtivost s talentem stát se jedním z nejslavnějších pistolníků historie.

Herci odvedli vynikající práci, jejich repliky a pohyby odrážejí nejmenší nuance. Pitt je ohnivý a nabízí jeden z nejvíce soustředěných a evokativních výkonů své kariéry. Casey Affleck pokračuje v rodinné tradici a svým výkonem, za nějž byl nominován na Oscara, úspěšně navazuje na úspěchy staršího bratra; jeho pojetí Roberta je dojemné i šílené zároveň a z přídomku zbabělce dělá tragickou nálepku, která postavu nijak neospravedlňuje. Vedlejší herecké role jsou také velmi kvalitně obsazeny – Sam Rockwell, Sam Shepard, Paul Schneider a Jeremy Renner vše zvládli na jedničku. Dokonce i nejmenší role mají svou váhu – Mary-Louise Parker skvěle ztvárnila roli Jesseho ženy, Zooey Deschanel se objeví ponejvíce v závěru a washingtonský mocnář James Carville ztělesní guvernéra Crittendena, nezapomenutelnou sílu odplaty.

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford / 2Brilantnost snímku Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem je v jeho názvu. Už tedy víme, jak příběh skončí, ale nuda prvního jednání, kdy jsem sledoval vzájemné chování členů gangu, jen zvýšila mou zvědavost. Jak Robert přechytračí Jesseho? Jak se rozštípnou Jesseho vztahy? Která osudná chyba přispěje k jeho zničení? Tyto otázky pozvolna dávají průchod vnitřnímu pocitu děsu, protože Robert a Jesse se pozvolna přibližují svému nevyhnutelnému střetnutí; dokonce i když tato chvíle konečně přišla, dala mi nečekaný políček. Přestože více než dvě hodiny známe výsledek, závěrečná hra se rozvine tak jedovatě, že jsem si nevšiml událostí třetího aktu až do doby, než se za ohromujícího ticha na obrazovce objevily závěrečné titulky.

Někteří lidé mohou mít k filmu oprávněné připomínky – příběh se vyvíjí v pomalém tempu a závěr nakonec zcela závisí na očekáváních diváků. Ti, kteří hledají tradiční western a vzrušující přestřelky, budou trpce zklamáni, ale trpěliví diváci, jež oslovuje charakterová studie postav, budou výsledkem nadšeni. Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem je pozoruhodný film, takový, na který si rádi zajdete znovu.

Video: Zvětšujeme obraz

Blu-ray vydání snímku Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem sevíruje kvalitní 1080p/VC-1 transfer, který přináší záměrný vzhled filmové spravedlnosti – zejména ve srovnání se svým ušmouraným standardním DVD protějškem. První polovina filmu vás možná nenadchne, protože nenabízí mnoho lákadel pro oči. Barvy jsou vybledlé a překryté sépiovými odstíny, což podtrhuje tón snímku, ale otupuje jeho výraznost. Černé jsou hluboké, ale tmavost obrazu často působí jako neproniknutelný plášť, jenž skrývá léčky nočních prostředí natáčení. Detaily jsou chvílemi neuvěřitelně silné, ale technika natáčení způsobila, že mnohé záběry zůstaly mělké, nezaostřené a výrazně zdeformované.

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford / 3Přese všechno bych dal obrazu snímku vyšší hodnocení, právě díky věrohodnosti natáčecího stylu, kdyby však transfer nebyl poškozen závažnými technickými problémy. Za první, je podivné, že Warner nacpal 160 minutový film na 25GB jednovrstvý disk, který nechal transfer zcela chladným. Komprimační problémy se plíží celým filmem a byl jsem opravdu rozpačitý z této vlekoucí se prezentace. Snímku nepřidává ani to, že úroveň kontrastu je dost průměrná a nádherná kamera snímku vypadá jako plochá sbírka obrázků bez nápadu. Ke všemu jsou černé barvy často rozdrcené, bílé někdy příliš ostré a šumy obtěžují více než je zdrávo.

Nejhorší ze všeho je, že jsem nemohl odtrhnout oči od chyby, která mi neustále rušila podívanou – obraz je zamořen nejsilnějším rozostřením hran, jaké jsem kdy na novém vydání viděl. Herci chvílemi působí jako navrstvení na obrazovce, tmavé klobouky vypadají nespojitě se zbytkem obrazu a budovy na horizontu působí, jako by byly na jasné obloze nalepeny. Jako pokus jsem vysunul disk a vzal si jej do ložnice, abych se podíval, jak viditelné budou nedostatky na malé 27“ LCD obrazovce. Všudypřítomné ozvěny transferu ční jako zdvižený prst i zde – je pak lehké představit si, jak ošklivé je toto rozostření na větších obrazovkách. Máme tu high definition vydání – skutečně tedy potřebuje umělé zlepšování kvality?

Celkově vypadá Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem docela dobře, ale nedokonalá hloubka obrazu a rušivé rozmazání hran docela kazí podívanou.

Audio: Hodnotíme zvuk

Po tom, co mě zklamal video transfer snímku, jsem byl rád, že základní Dolby Digital 5.1 surround track (640 kb/s) je kvalitním prvkem tohoto vydání. Dialogy jsou jasné a dobře vyvážené, záběry hladké a transparentní a zadní kanály nabízejí jemné okolní prostředí venkovních scén. Také interiérové scény zní skvěle – ozvěny a akustika jsou přirozené a je jasné, že designéři věnovali pozornost i množství malých detailů. Dynamika upoutá vaši pozornost, obzvláště když si vezme na pomoc ještě LFE kanál a stabilní vysoké polohy. Celkový efekt vám asi nezláme žebra, ale zatáhl mě do příběhu a dovolil mi ponořit se do světa na obrazovce.

Pokud bych měl nějakou připomínku, týkala by se přestřelek, jež jsou navrženy ve stylu zásah-minela (omlouvám se za to přirovnání). Některé výstřely jsou doprovázeny ohromujícími údery, zatímco jindy stejné zbraně znějí slabě. Přisoudil bych to historické přesnosti, ale Jesseho zbraně zní výrazně odlišně, dokonce i když se střílí ve stejném prostředí. Ale nechápejte mě zle, jedná se o drobnůstky, které nebudou diváky, snad jen s výjimkou nejzarytějších audiofilů, nijak zatěžovat.

Upřímně řečeno jde o jednu z mála recenzí, u které bych netoužil po bezeztrátovém tracku. Pochybuji, že by TrueHD upgrade mohl kromě zjevného vylepšení důvěryhodnosti nějak výrazněji zvýšit efekt tohoto filmu. Jde o tichý track, který se rozvíjí stejně pomalu jako příběh – diváci si mohou stěžovat na pomalost, ale mix odvádí svou práci velmi dobře.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Standardní DVD vydání Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem neobsahuje žádné bonusy. Ačkoli tím promeškal možnost vytvořit fascinující komentář, Warner uvedl na Blu-ray disku alespoň exkluzivní dokument.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní bonusy?

Zabití Jesseho Jamese: Smrt psance (The Assassination of Jesse James: Death of an Outlaw, SD, 32 minut) je úmorným dokumentem, který rychle přeskočí produkci filmu a soustřeďuje se na život a časy Jamesova gangu. Naštěstí přináší rozhovory s herci a členy štábu, přesto je výsledek docela zklamáním; dokument je pouze zbytkovým opakováním fakt, která byla působivě popsána v samotném filmu. Nudné, opakující a typické – přeskočte tento chromý kousek a věnujte čas raději něčemu užitečnějšímu.

Závěrečné hodnocení

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford / 4Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem je výzvou. Herecké výkony jsou lepší než dobré, scénář překvapivý a samotný film přináší nepopiratelný dojem blížícího se zániku, díky němuž je příběh skutečně podmanivý. Bohužel, toto Blu-ray vydání je pěknou směskou. Zatímco tu máme skvělý audio track, problematický transfer a nepřítomnost bonusů jsou poměrně velkými nedostatky. Jedná se o jednoduchý film, u kterého nemusíte přemýšlet, a v každém ohledu překonává standardní DVD. Noví diváci by však měli k disku přistupovat opatrně, aby si slepě nekoupili tento film, o kterém se namluvilo už mnoho.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv