The Company (Blu-ray Disc)

The Company / 1The Company vychází z úspěšného románu Roberta Littella, který podrobně popisuje vývoj CIA během studené války. Kritiky uznávaná a čtenáři velebená kniha brzy upoutala pozornost lidí z TNT Network, kteří rychle koupili práva a začali se chystat na výrobu minisérie. Výsledkem je předlouhá, čtyři a půl hodinová epika, která zkoumá třicetiletou hru zpravodajských služeb na kočku a myš, což vlastně probíhalo od druhé světové války až do konce studené války.

Příběh začíná představením skupiny naivních studentů vysoké školy – Jack McCauliffe (Chris O´Donnell) Leo Kritzky (Alessandro Nivola) a Yevgeny Tsipin (Rory Cochrane). CIA uloví Jacka a Lea a slíbí jim možnost uchránit USA před komunismem. Yevgeny se vrátí do rodného Ruska a rekrutuje jej KGB pro kontrašpionážní operace v Americe. Jeho posláním je předávat informace dvojitým agentům včetně velice tajného špiona s krycím jménem Sasha. Jak se příběh rozjíždí, Leo dostává úřednickou práci ve Washingtonu se specialistou jménem James Angleton (Michael Keaton) a Jacka pošlou do Evropy trénovat pod zkušeným vyzvědačem Harvey Torritem (Alfred Molina).

Jak roky ubíhají, Jack a Leo se dozvědí o Sashovi a neúnavně se snaží ho odhalit. Angleton je stále paranoidnější z častého blokování jejich pátrání, avšak agenti hledají dál. Jejich mise v zámoří (včetně vylodění v Zátoce sviní) jsou neustále mařeny a tak Jack a jeho krajané nemají jinou možnost než demaskovat špeha KGB.

I když série The Company během svého prvního uvedení v televizi obdržela různorodá hodnocení, já jsem si ji užil víc než dostatečně. Vedlejší výkony jsou dobré, příběh je obecně poutavý a kamera je krásná (na televizní minisérii). O´Donnellův výkon je možná místy trochu plochý, ale Molina a Keaton jsou vynikající a strhují na sebe pozornost, kdykoliv se objeví. Zbývající obsazení je docela silné a scénář se nesnaží kázat o našem dnešním politickém klimatu. Dialogy jsou navíc stále řízné a rozvíjející se historické konflikty jsou přinejmenším fascinující.

Takže co je tu za problém? Především tempo. Nečetl jsem Littellův původní román, umím si ale představit, že tento uznávaný bestseller stejným neduhem netrpí. Televizní režisér Mikael Salomon a scénárista Ken Nolan se příliš podrobně zabývají nesčetnými milostnými zájmy hlavních postav a tím nás ochuzují o daleko zajímavější historické bitvy a operace.

Já osobně mám také vnitřní potíže s tímto typem historické fikce. Často se musím zamýšlet nad správností uvedených faktů – jen těžko si užívám lekci z dějepisu, když nevím, jestli je určitá scéna založená na skutečných událostech nebo zcela vymyšlená. Adaptace tohoto druhu běžně zjednodušují pořadí či postup událostí nebo, což je asi nejhorší, zkombinují několik skutečných lidí do jedné postavy. V tomto případě jsou celé události, bitvy a perspektivy drasticky změněny, aby se hodily do spletitých dějových linií příběhu. Když tvůrci mrzačí fakta důležité špionážní operace pouze kvůli podružnému milostnému románku, pak mají asi dost pokřivené priority.

The Company je zajímavá cesta klíčovými momenty nebezpečného vývoje studené války. Jako čistá fikce je to dostatečně zábavná jízda. Jako dokument z historie je to frustrující kaše, která nedokáže působit soudržně. Sice jsem si sledování The Company užil, musel jsem však ignorovat příliš mnoho rozptylujících otázek na to, abych ji mohl označit za skutečně dobrou.

Video: Zvětšujeme obraz

The Company / 2The Company je uveden se silným 1080p/AVC MPEG-4 transferem, který vypadá na televizní minisérii úžasně.

Stylizovaná paleta je záměrně vybělená, ale jednotvárné barvy jsou stabilní a čisté. Jestliže se objeví odvážnější tóny, jsou hezky saturované a nevypadají nepatřičně. Úrovně černé jsou hluboké, kontrast je příjemný a prokreslení stínů odhaluje každičkou součást scény. Detaily jsou také ohromující – textury oblečení vyčnívají, vlasy a tváře vypadají zřetelně a nejmenší poskrnky od bláta a krve jsou čistě renderované. Tato high definition prezentace je vlastně tak detailní, že odhalí okraje make-upu na tvářích O´Donnella, Keatona a ostatních herců během poslední hodiny, kdy je tyto úpravy třeba pro jejich zestárnutí.

Prezentace ale bohužel není perfektní. V několika scénách jsem spatřil barevné lemování kolem jasnějších oblastí, třepotání obrazu (nejmarkantnější na několika oblecích s drobnou texturou) a několik záběrů vypadá měkčích, než zbytek prezentace. Jsou to ale menší problémky, které nepoškodí celkový zážitek. Tento Blu-ray transfer vypadá velmi dobře a fanoušci série budou jistě potěšeni.

Audio: Hodnotíme zvuk

Blu-ray debut snímku The Company na nás zapůsobí také nekomprimovanou PCM 5.1 prostorovou stopou (48 kHz/16 bitů/4,6Mbps) a standardním Dolby Digital 5.1 mixem (640kbps). PCM stopa ukáže své kvality během zuřivých válečných scén, mix Dolby Digital se však také nenechá zahanbit. Obě stopy zvládají tuto převážně konverzační minisérii velmi dobře.

The Company / 3Dialogy jsou jiskřivé a zřídka se ztrácí pod agresivní dynamikou v druhé polovině série. Výstřely a exploze jsou reprodukovány s uspokojivým, organickým duněním. Obzvlášť na mě však zapůsobila soudržnost zvukového pole. Směrovost je až podivně přesná a zvukové pole je přesvědčivé bez ohledu na to, kolik nábojů je ve scéně vypáleno. Při zavřených očích jsem byl schopen identifikovat nejdrobnější zvuky okolního prostředí, jako prach pod nohama, odrazy v dálce a suť odpadávající po tankovém výstřelu.

Jako jediný nedostatek u obou stop se mi jeví akustika ve zvukovém poli. Možná jsem už zhýčkaný z velkorozpočtových hollywoodských snímků, ale tady prostě znějí místnosti různých velikostí pořád stejně. Jediný rozdíl je slyšet, když se scéna změní z vnitřní na vnější (nebo na velký sál). Nepomáhá ani to, že se během prvního aktu občas ztratily dialogy – musel jsem si některé kousky přehrát znova, jednou dokonce nahodit titulky, abych zjistil, co bylo řečeno.

Přesto, znovu opakuji, toto je obecně velice působivý soundtrack.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Přídavky jsou obecně chudé a já osobně bych je považoval za daleko zajímavější, kdyby obsahovaly srovnání historických faktů s tímto fiktivním podáním.

The Company / 4Místo toho ale dostáváme dva snímečky, oba na disku 2: Odtajněno: Původ filmu The Company (15 minut) a Skrytá ruka: Tvorba The Company (23 minut). V dokumentu Odtajněno spolu různí členové štábu a herci probírají scénář, postavy a celkově příběh. Skrytá ruka se zaměřuje na štáb a vypráví příběh ze zákulisí, jak se vlastně The Company dostal na obrazovku. Oba dokumenty jsou dost suché a dotýkají se pouze povrchově celého toho úsilí, které se muselo do minisérie tohoto rozsahu investovat.

Oba snímky jsou prezentovány pouze v 480i/p videu.

Závěrečné zamyšlení

The Company sice není bezchybná historická fikce, přesto dokáže předvést silné výkony a zajímavý příběh. Toto Blu-ray vydání svým silným audiem i videem lehce přetrumfne uvedení v televizi. Jediným skutečným zklamáním tak je slabounká sada přídavků, která věcem nepřidává žádný rozměr. Přesto je to na televizní minisérii působivě solidní vydání.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv