Wall Street (Blu-ray disc)

Wall Street / 1Korupce, chamtivost, nadbytek a mohutné účesy – to nemůže být nic jiného než 80. léta. A žádný film nezachycuje toto sebestředné období lépe než snímek Olivera Stona Wall Street. Z části příběh o morálce, z části staromódní thriller, s Michaelem Douglasem v roli krajního ničemy z 80. let – Wall Street je skoro dokonalou ukázkou této doby, která kdy byla zfilmována.

Po nedávném zisku Oscara za film Četa sahá režisér Stone po námětu z dramatického prostředí Wall Street, a mění tak džungli ve Vietnamu za džungli velkoměsta New York. Bud Fox (Charlie Sheen) je mladý ambiciózní zlodějíček, který se – stejně jako Sheenova postava v Četě – nachází ve složité pozici mezi dvěma muži ztělesňujícími jeho otce. Jeden je starý vážený tatínek (Martin Sheen), věrný zaměstnanec upadající letecké společnosti, který věří v nezdolnou morálku Staré Ameriky– tvrdě pracuje, mluví pravdu a pobírá tučnou penzi za čtyřicet let práce. Oproti jemu je zde Gordon Gekko (Michael Douglas), ztělesněný produkt Reaganovy ekonomiky, který nezakládá společnosti, ale rád je potápí, aby sesbíral zisky z nekalých dohod a podvodných obchodů. Gekko sice ve filmu pronáší onu slavnou větu, že být chamtivý je fajn, ale je Bud opravdu schopen prodat všechno, včetně svojí duše, aby podle Gekkovy filosofie uspěl?

Stone nevypráví nijak zvlášť originální příběh, a první polovina filmu Wall Street se odehrává přesně podle očekávání. Sledujeme tak (zčásti ve strachu a zčásti v nepřejícnosti), jak se Bud nechává svést na špatnou stranu, a jak rychle stoupá po žebříčku úspěšnosti, zatímco Stone předvádí své nekonečné (a nekonečně zábavné) sestřihy a vede nás kaňonem burzy na Wall Street, kde se odehrávají velké obchody. Mezitím Gekko pomalu a systematicky ničí všechny své mladické zásady a Stone s potěšením do detailu vykresluje každou etapu Budova vývoje, a klade zde takový důraz, že nikdo z nás moralistní tón nepřehlédne. Nenajdeme zde sice o velkou propracovanost, jde ale nepopíratelně efektivní komerční snímek.

I přes trochu těžkopádný způsob, Wall Street zobrazuje sice trochu zesílený, ale stále dostatečně přesný obraz situace v 80. letech, s Douglasem v popředí. V roli Gekka je úlisný perfekcionista, doslova vystihující lstivé sarkasmy a krutou podnikatelskou etiku doby. Douglas ve Wall Street září, svou přítomností zastiňuje každou scénu, přestože se objevuje sám více než v polovině filmu. Jedná se o dokonalé, dnes už kultovní ztvárnění role, za kterou Douglas obdržel Oscara.

Samozřejmě, že Wall Street je hlavně film o Budu Foxi, a při rozuzlení směřuje Stone k jeho vykoupení a volí přímý závěr ve stylu hrdinsko-mytologických her Josepha Campbella. Spousta kritiků zahrnulo filmový závěr do thrillerových klišé, ale ve skutečnosti šlo jen o drobné popichování a řekněme si narovinu, byla zde snad nějaká jiná varianta ukončení filmu? Stoneova volba ohledně kladné a záporné postavy měla jen jediné východisko, a největší slabinou filmu tak zůstává vypravěčský způsob, který Stone pro scénář vybral.

I přes jisté nedostatky je nutné uznat, že Stone nikdy tak dobře nevyvážil své naučné a komerční filmařské schopnosti jako právě v tomto filmu, a tak po dvaceti letech Wall Street zůstává stále velmi zábavným snímkem. K tomu navíc přičtěme úžasné herecké výkony (nejen Douglasův, ale i podceňované výkony obou Sheenů), dobře vystižené detaily doby, prostořekost, spoustu dobře napsaných pasáží, že by vystačily na deset dalších filmů a vyjde nám z toho, že Wall Street patří mezi jeden z nejlepších Stoneových kousků.

Video: Zvětšujeme obraz

Fox minulý rok k dvacátému výročí vydání DVD Wall Street změnil matrici tohoto filmu, a to na 1080p/AVC MPEG-4 (v 1.85:1, i když na přebalu bylo chybně uvedeno 2.35:1) zhotoveného ze stejného zdrojového materiálu. Bohužel se nejedná o velké zdokonalení a nenarazil jsem na jediný okamžik, kdy bych měl pocit, že sleduji něco víc než dobré standard DVD.

Wall Street / 2Zdroj je v dobré kvalitě, s občasnými drobnými vadami, ale z celkového pohledu čistý. Objevuje se zrno, ale dodává filmu jistý nádech a nikdy ho není příliš. Barvy nejsou příliš silné a tóny pleti tíhnou malinko k červené, takže všechny postavy pak trošku připomínají prasátka. Černá nikdy není obzvlášť hluboká a kontrast je mírně plochý, obojí je ale konzistentní. To samé platí pro detail a hloubku, protože obraz působí zcela dvourozměrně a mělce. Vykreslení stínů také není perfektní, většina drobných detailů je zastřená. Alespoň kódování je čisté a nejsou zde přítomné artefakty, ale radím vám, abyste od Wall Street neočekávali příliš, protože se jedná o jeden z nejslabších kousků, jaké jsem od Foxu viděl.

Audio: Hodnotíme zvuk

Na přebalu je uvedeno, že se jedná o zvukovou stopu DTS-HD Lossless Master Audio 5.1 Surround, ale abych byl upřímný, zní to spíše jako stereo. Je to tak fádní, jak jen film z roku 1987 může být.

Obklopující efekt je nulový. Nevybavuji si jediný opravdový efekt vystupující z pozadí. Podružné prostorové efekty jsou opravdu takové – podružné. Hudba k filmu není o nic lepší, s naprostou většinou mixu na předních kanálech. Oddělení sterea je perfektní, dialogy jsou převážně orientované na střed, ale celek zní jako akustická směs, a žádný z prvků výrazně nevyniká. Dynamika je ucházející, ale poněkud plochá – neočekávejte příliš, co se týká basů nebo sytých, příjemných zakončení. Dialogy jsou srozumitelné a netrpí střídáním hlasitosti, ale to je asi ta největší pochvala, jakou můžu zvuku přisoudit – celkově je prostě fádní.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Fox přenesl všechny přídavky z předešlých dvou DVD edicí Wall Street na Blu-ray edici. První vyšla roku 2000 a obsahovala zvukový komentář a dokument, zatímco druhá vyšla minulý rok a obsahovala několik nových dokumentů a vystřižených scén. Kombinací těchto dvou vzniká příjemný výsledek, jistě to nejlepší na téhle edici. (Přestože ale nové dokumenty z minulého DVD byly uvedeny v HD 1.78:1, Fox je zde dodává pouze ve formátu 480i/MPEG-2. Studio také neposkytlo u těchto přídavků žádnou možnost volby titulků.)

  • Zvukový komentář (Audio Commentary): Oliver Stone v tomto přídavku vystupuje sám, a ti, kteří doposud Wall Street považovali za jeden z jeho neosobních, komerčních snímků budou komentářem velmi překvapeni. Téměř pološeptem nám prozrazuje detaily důvěrného vztahu, který měl se svým otcem (který pracoval na Wall Street) a jak tento vztah ovlivnil vznik scénáře a vývoj postavy Buda Foxe. Přídavek je fascinující a poučný, je ale škoda, že Stone přestává být takto sdílný asi v polovině snímku. Přestože druhá půlka je zdlouhavá (objevují se zde často momenty ticha), pořád je zde spousta informací, které by fanoušky mohly zajímat.
  • Dokument: Jak se točil Wall Street (Documentary: The Making of Wall Street, SD, 57 minut): Tento dokument z roku 2000 byl pořízen ve stejné době jako zvukový komentář, ale je doplněn několika rozhovory se Stonem, Michaelem Douglasem, Charlie Sheenem a Martinem Sheenem. I když kvalita videa je trochu zastaralá, je zde slušné množství materiálu natočeného mimo scénu a ze všech přídavků nejvíc se zaměřuje na samotné natáčení a Stoneovu spolupráci s herci na jejich rolích. Jak se točil Wall Street je přídavek, který stojí za to shlédnout, pokud jste opravdovými fandy filmu, ale jinak není nijak zásadní.
  • Dokument: Být chamtivý je fajn (Documentary: Greed is Good, SD, 54 minut): Cože, další dokument? Snímek byl natočen minulý rok při příležitosti dvacátého výročí vydání DVD edice a obsahuje nové rozhovory se Stonem, Douglasem, Charlie Sheenem, navíc pak s Johnem C. McGinleym, Halem Holbrookem a vedoucí střihu Claire Simpson. V neposlední řadě pak s hosty pravého Wall Street typu. Ti všichni pak debatují o odkazu tohoto filmu. Bohužel po shlédnutí komentáře a předešlého dokumentu jsem měl pocit, že tento snímek jaksi nadbývá. Najdete zde taky hodně sestřihů a záběrů s herci a štábem, kde se odhalují některé skutečnosti o postavách a příběhu, které jsou ale zřejmé po shlédnutí filmu samotného. Přesto materiál natočený s lidmi z Wall Street je zajímavý a sestřih různých filmových pasáží je zábavný. Tento přídavek není dost dobrý na to, aby nahradil komentář a předchozí dokument, ale pokud chcete shlédnout jen jeden přídavek, podívejte se na tenhle.
  • Wall Street / 3Vystřižené scény (Deleted Scenes, SD, 24 minut): Film Wall Street trvá skoro dvě hodiny, takže tyto vystřižené scény byly určitě rozumným krokem. Shlédnout zde můžete Budův noční život a jeho pracovní zázemí s některými jeho milými kolegy. Nejlepším důvodem, proč shlédnout tenhle přídavek je jednoznačně rozšířená verze slavného Douglasova proslovu o tom, že chamtivost je dobrá. Opravdu to stojí za to. Stone nabízí volitelný komentář ke všem scénám, které jsou ale uvedeny v mizerné SD video kvalitě.
  • Kino upoutávky (Theatrical Trailers, HD): Plné verze HD upoutávek na filmy Ďábel nosí Pradu, Království nebeské a Telefonní budka. Není zde ale upoutávka na Wall Street.

Závěrečné zamyšlení

Některé prvky toho filmu jsou sice zastaralé, ale stále se jedná o působivý a tematicky zajímavý průzkum divoké chamtivosti v dnešním světě, kdy lidé pro peníze udělají cokoli. Snímek se také může pochlubit skvělými hereckými výkony Charlieho a Martina Sheena, stejně jako oskarového Michaela Douglase. Tato Blu-ray edice je směsicí, ve které audio a video nenabízí nic dokonalejšího oproti standard DVD edici, přídavky jsou ale hezké. Pro čerstvé fandy je pořízení filmu dobrou volbou, pokud ale už vlastníte předešlé DVD, tak od tohoto nového moc neočekávejte.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv