War (Blu-ray disc)

War / 1Přiznám se, že jsem bohužel viděl už hodně filmů, ve kterých nepovedený zvrat na konci filmu zkazil všechno, co tomu předcházelo. Dokonce i slibný Tajemný let rozuzlil zápletku tak absurdním zvratem, že mi to jedním rázem zkazilo celý film. Byl jsem tedy překvapený, když jsem narazil na film, který dovedl pravý opak. War je průměrný akční snímek, během kterého jsem musel pokukovat na hodinky, až do doby než přišel zvrat – odhalení, které najednou změnilo celý film na něco, co opravdu stojí za to shlédnout.

Film vypráví zdánlivě jednoduchý příběh agenta FBI Johna Crawforda (Jason Statham), který strávil poslední tři roky své kariéry honbou nechvalně proslulého čínského vraha jménem Rogue (Jet Li), který mu zabil parťáka. Když je Crawford pověřen vedením speciální jednotky FBI, zaměřené na asijské podsvětí, konečně získává přístup k informacím, které mu umožní skutečné pronásledování protivníka. Brzy se dozvídá, že vrah se vrátil do Států a snaží se poštvat proti sobě dva místní gangy Triádu a Jakuzu. Zatímco se nebezpečný konflikt v kriminálním podsvětí vymyká kontrole, Crawford pracuje na odhalení vrahových motivů a na jeho předvedení spravedlnosti.

Film War úspěšně propojuje Stathamovy drsné a prudké akční dovednosti s půvabem a plynulostí Liových východních bojových umění. Tito dva herci vytvářejí úžasně protikladné postavy. Li využívá klidného chování a pomalé mluvy k zakrytí své zvrácenosti, naopak Statham v roli Crawforda neskrývá svou výbušnou povahu. Právě tyto skutečnosti dělají zvrat ve filmu tak úžasným. Více než na moment překvapení, zvrat sází na propracovanost postav. Li a Statham se vyvíjeli od samého začátku. Aniž bych si to vůbec uvědomil, moje pocity mi příchod dějového zvratu napovídaly už dlouho předem. Když pak běžely závěrečné titulky, dostal jsem pocit, že jsem film podcenil a šel jsem se na něj tedy podívat znovu.

Naneštěstí druhé sledování filmu jen zdůraznilo ty záležitosti, které mi vadily už napoprvé. Nejvíce bijící do očí jsou dialogy, které působí nepřirozeným dojmem. Co je pak ještě horší jsou vedlejší postavy, které pronášejí spoustu přehnaných klišé, ze kterých už jsou fandové akčních snímků pěkně otrávení (jako příklady bych zmínil drobounkou agresivní asijskou dívenku, otravného gangstera, který prostě nedá pokoj a bojovníka v obleku s vráskami na čele). Závěrečný zvrat může sice odhalit dvojí povahu hlavních postav, ale nemůže vynahradit nedostatek působivého napětí ve filmu – každá scéna vypadá jen jako příprava na další boj nebo honičku.

Upřímně řečeno filmoví fanoušci, kteří se zaměřují na propracovanost postav a vývoj příběhu zaznamenají nejspíš méně nedostatků než já. Já jsem ocenil akční scény, souboje a závěrečný dějový zvrat. Tyto prvky sice film pozvedají nad úroveň průměrného snímku, ale film sám o sobě mohl být o dost lepší.

Video: Zvětšujeme obraz

War / 2Film War dorazil na Blu-ray disku ve slušném 1080p/AVC MPEG-4 transferu, který na první pohled vypadá velmi dobře. Barvy jsou pronikavé, tóny pleti jsou přesné a černá je inkoustová – sice scházejí některé tmavé odstíny, ale vypadá to, že je to důsledek záměrné dodatečné úpravy. Také plameny vypadají pozoruhodně dobře a dodávají obrazu hloubku. V každém případě jsem nezaznamenal žádné okrajové zkreslení a jen zřídka se dá v obrazu zaznamenat zrno. Ve srovnání se standard DVD, Blu-ray edice filmu vypadá prostě úžasně.

Naneštěstí ale obraz trpí rozporuplnostmi, které se projevují několika způsoby. Předměty v popředí vypadají uměle doostřené v momentech, kdy předměty v pozadí jsou slabé a jemně ohraničené. Hloubka obrazu se často mění a několik scén působí ploše a mdle. Často trpí i detail, zejména v momentech, kdy se v rámci jedné scény mění záběr z jednoho předmětu na jiný. Ke všemu jsem vícekrát zaznamenal komprimační artefakty, které poznamenávají celkový vizuální dojem. Když vezmeme v úvahu, že se jedná o nový film, jsem z výsledku poněkud zklamaný.

Audio: Hodnotíme zvuk

Ať už ale kvalitu obrazu ohodnotíte jakkoli, zvuk této edice je vynikající. Lionsgate se předvedl s burácející stopou PCM 7.1, která doslova šokovala moje domácí kino. Dynamika opravdu rozhýbe věci kolem silnými LFE impulsy, které skutečně dělají čest co se týká jasného a věrného zvuku. Dialogy jsou zřetelné a zdařile upřednostněné, zatímco zvuky okolního prostředí nabízejí škálu podpůrných tónů vytvářejících prostorové zvukové pole. Dokonce i filmová hudba je působivou částí celého díla a obsahuje rapové písně začleněné do zvukového pole takovým způsobem, že posluchače úplně obklopí.

War / 3Pokud máte 7.1 systém, jste vystaveni skutečnému požitku. Když jsem sám sledoval úvodní bojovou scénu ve skladišti, třikrát jsem sebou trhl v domnění, že mi něco padá za zády. Nikdy jsem nemohl přijít na to, který speaker je v daný okamžik zdrojový a neustále jsem slyšel slabé ozvěny ze všech míst zvukového pole. Sice jsem si užíval výhody 7.1 zvuku už dříve, ale nemůžu si vzpomenout na žádný z filmů, jehož zvuk zněl takto přesvědčivě.

PCM mix tohoto filmu je bezesporu ve výborné audio kvalitě.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Blu-ray edice filmu War obsahuje všechny přídavky ze standard DVD prezentované zde v high definition. V každém případě některé přídavky jsou doplněny o zajímavý materiál. Podrobněji se o tom zmíním v další pasáži.

 • Zvukový komentář (Audio Commentary): Tento snímek se scénáristy (Lee Anthony Smith a Gregory J. Bradley) je naprostou ztrátou času. Tito dva jen nezajímavě popisují každou scénu, komentují, který herec se zde objeví a prozrazují, jak moc se jim každý záběr líbí. V průběhu snímku vyčerpají veškeré informace a začnou se opakovat. Pokud hledáte mezi přídavky něco zajímavého, přeskočte na vizuální komentář s režisérem Philipem G. Atwellem, kde se dozvíte mnohem zasvěcenější informace.
 • Skryté rezervy (The War Chest, HD, 72 minut): Jeden ze smysluplných přídavků – popisuje skrz devět krátkých snímků hlavní akční scény ve filmu. Tyto mini-snímky jsou dostupné buď jednotlivě, nebo jako celek. Zachycují rozhovory s herci a se štábem. Ti elegantně shrnují všechno, co se ve které scéně děje. Výborné je, že každý ze snímků zdůrazňuje jiné výrobní aspekty, aby se předešlo opakování stejných věcí.
 • War / 4Hudba k filmu (Scoring War, HD, 9 minut): Tento podrobný snímek je hezkým přídavkem a obsahuje rozhovor s hudebním skladatelem a s filmaři.
 • Zvukové detaily (Audio Trivia Track): Tento dlouhý zvukový komentář je opravdu nudný. Při promítání filmu jsou vybírána náhodná fakta a komentář k nim čte žena, která vypadá, že brzy usne. Jediná věc, která činí snímek alespoň trochu zajímavým je fakt, že zde byly přidány sestřihy z rozhovorů s režisérem, scénáristy, herci a dalšími členy štábu.
 • Vystřižené/doplněné scény (Deleted/Extended Scenes, HD, 2 minuty): Dvě vystřižené a jedna rozšířená scéna jsou trochu málo. Tyhle sestřihy jen potvrdily moji domněnku, že Nadine Velazquez (Jmenuji se Earl) je příšerná herečka.
 • Sbírka gagů (Gag Reel, HD, 2 minuty): Sbírka vtipných chyb a omylů zaměřených hlavně na Liho a jeho šaškování. Tohle jsou překvapivě roztomilé sestřihy.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Lionsgate nabízí několik exkluzivních snímků, ale jejich obsah není tak podrobný a působivý, jak by se dalo očekávat. Všimněte si, že War je v Profilu 1.1. Proto musíte mít Profil 1.1 Blu-ray přehrávač, abyste mohli přehrát většinu z těchto snímků.

 • War / 5PiP vizuální komentář: Bohužel se nejedná o plnou PiP funkci, ale spíše o statický záběr režiséra Philipa Atwella, jak mluví o filmu. Když pominete nesmyslný fakt, že v záběru je celou dobu pouze režisér, tento komentář je sám o sobě dobrý. Chvíli mu sice trvá, než se rozpovídá, ale podává ucházející informace o filmové produkci a o jeho spolupráci s herci. Ocenil jsem jeho otevřenost, ale snímek trpí podivnými pasážemi ticha, kdy Atwell sám sleduje scény z filmu.
 • Skryté rezervy-Interaktivní snímek: Během přehrávání filmu vyskakují obrázky, které vám umožní přístup k 9 již zmiňovaným mini-snímkům.
 • B-Roll PiP (HD, 1 minuta): Tento snímek nám umožňuje náhled na filmové scény a zkoumá použití speciálních krvavých efektů. Tohle stojí za shlédnutí, je to dobře provedené a z hlediska obsahu zajímavé. Bohužel snímek netrvá déle než jednu minutu.
 • Hra Yakuza Fighter: Wow, tohle je opravdu hrozná hra. V podstatě naproti sobě stojí dva bojovníci. Z daných variant (horní a dolní vykrytí, horní a dolní úder, horní a dolní kop) si vyberete 9 pohybů. Když máte vybráno, zmáčknete enter a sledujete, jak vaše postavička poslouchá rozkazy. Nejen, že je to nudné, ale nemá to žádný smysl – dva hráči vyberou náhodné pohyby a sledují nesmyslný souboj. Hrůza.
 • Blu-line Slider: Snímek, který vám umožní přeskočit na specifické, vámi zvolené scény. Vlastně se jedná o vyhledávač scén pro nadšence.
 • Tvorba záložek: Umožní vám označit si vaše oblíbené scény a můžete se k nim pak znovu vrátit, i když byl přehrávač mezitím vypnutý.

Závěrečné zamyšlení

War je nepovedený akční snímek, který může zaujmout jen fanoušky žánru, kteří chtějí shlédnout nedostatky postav a příběhu. Blu-ray edice nepřináší nic převratného, video transfer trpí rozporuplnostmi a přídavky k filmu jsou nudné a poněkud hůře provedené. Jediná z nesporných předností edice je její úžasná zvuková stopa PCM 7.1, která by vzbudila i mrtvého. Audiomaniaci se můžou zvednout a jít si zakoupit tuto Blu-ray edici, ale všichni ostatní by si koupi měli pořádně rozmyslet.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv