Vášeň a cit (Blu-ray Disc)

Becoming Jane / 1Kdyby Hollywoodské biografické filmy byly jídlem, pak by Vášeň a cit byl zákuskem. Je to film, který si vybral vynikající spisovatelku, Jane Austenovou a zobrazuje její život jako další standardní romantický film pro ženy. To ale neznamená, že by nebyl zábavným či dokonce příkladným vzorem svého žánru. Během filmu jsem však stále měl ten nervózní pocit, že nejzajímavější aspekty života Austenové zůstaly neprozkoumány.

Základem filmu je vyprávění o velkém a neznámém románku v životě Austenové, který inspiroval šest jejích velkolepých literárních děl (včetně klasických románů jako Emma, Pýcha a předsudek a Rozum a cit). Anne Hathawayová představuje mladou, vzdorovitou Jane, která se vzpírá konvencím malého anglického městečka a odmítá se vdávat kvůli svým průkopnickým feministickým zásadám, to vše navzdory své matce a otci (Julie Waltersová a James Cromwell).

Její odhodlání je ale brzy vystaveno zkoušce. Do města přijede švihácký, bezstarostný a nemajetný budoucí právník Tom Lefroy (James McAvou). Svými vlastnostmi uráží rozum i cit mladé spisovatelky, jejich rozporná ega však brzy vyloudí jiskry a ty roznítí vášnivou romanci. Jane začne snít o nemožném – sňatku z lásky. Odmítá však své srdce zcela otevřít a Tom se brzy zasnoubí s jinou a naši hrdinku tím donutí přehodnotit veškeré své dosavadní názory a ideály.

Romantický námět ve Vášni a citu je recyklovaný z nespočetných jiných romantických slaďáků. Máme tu dva lidi z protikladných stran života, všichni vidíme, že pro sebe navzájem byli předurčeni. Oni sami to však nevidí a tak stráví celý film hašteřením, až to nakonec pochopí. Je to milé a povrchní a vlastně je to nejslabší bod Vašni a citu. Jane Austenová byla jedna z nejúchvatnějších žen v minulých dvou stech letech a možná nejkousavější společenská esejistka své doby, Vášeň a cit se ji však pokouší zobrazit téměř jako kňourající otravu.

Scénář Kevina Hooda a Sarah Williamsové a režie Julian Jarroldové se však naštěstí vyhýbá těmto rutinním konvencím a spíše se zaměří na docela přitažlivou hravost. Narozdíl od jiných dobových romantických filmů je svět Vášně a citu plný živoucí sexuality skryté za strnulými společenskými zvyky. Právě toto mihotavé napětí filmu dodává ryzí teplo. Sice si nemyslím, že by Hathawayová jako herečka měla podobný rozsah a hloubku jako Kate Winsletová či Keira Knightlyová, byla však schopná v Janině dilematu najít rovnováhu mezi zoufalstvím a těžko skrývanou zlobou, což jejím bojům s McAvoyem dodává energii. Pár vytváří skutečné jiskry a chemické působení, takže i když Vášeň a cit není tou největší filmovou romancí, mezi hlavními hrdiny je dostatek ohně, aby udrželi náš zájem.

Vášeň a cit je také hezký film pro oko. Jarrold má dobrý cit pro jemnou krásu svých kompozicí a jeho podání Anglie 18. století je hezké a příjemné. Téměř každá scéna je naplněna náladovostí a atmosférou, svět ve filmu ale přesto vypadá autenticky, obsahuje plně rozvinutou společnost a je osídlen plnohodnotnými postavami. Vedlejší herci jsou výborní, především Waltersová a Cromwell, kteří nesnáze Austenovy rodiny zobrazují s velkým talentem.

Vášeň a cit však nakonec nepřekoná lehkost svého přístupu. Není to hloupý film, ale je škoda, že ve svém rozsahu neměl víc ambicí – život Jane Austenové je tak bohatý, až prosí o obsáhlejší pojednání. Stále je to ale zábavný snímek, vtipný a svůdný a rozhodně hezky provedný. Vášeň a cit nelze srovnávat s nejlepšími adaptacemi románů Austenové, jako nedávná Pýcha a předsudek či oskarový Rozum a cit. Pro fanoušky této spisovatelky je to přesto malý hezký pamlsek.

Video: Zvětšujeme obraz

Disney Vášeň a cit uvádí na 1080p/AVC MPEG-4 videu. Je to velice naturalistický film, s jemnou barevnou paletou a teplými texturami, které jsou na Blu-ray podány velmi hezky.

Becoming Jane / 2Čerstvě po svém uvedení v kinech se Vášeň a cit honosí bezvadným zdrojem s úžasnými úrovněmi černé a hezky vyváženým kontrastem. Barvy nejsou obecně moc syté, ale použití potlačených růžových, modrých a fialových tónů filmu dává pastelový nádech, který místy vypadá téměř impresionisticky, což je působivé hlavně v ostrém denním světle. Pleťové tóny jsou místy mdlé a studené, ale kvalitní úroveň detailů a hloubky uržuje rozměrový a texturovaný vzhled prezentace.

Bohužel je tu trochu šumu při širokých nehybných záběrech (i když je ho málo) a prokreslení stínů se místy vytrácí kvůli několika nesourodým kusům přesvícených míst. Nejsou to však velké vady a Vášeň a cit si urdžuje úroveň vynikajicího transferu.

Audio: Hodnotíme zvuk

Film Vášeň a cit do vínku dostal nekomprimovanou PCM 5.1 prostorovou stopu (48kHz/24bit) a i když je zvukový design poněkud potlačený, stopa má přesto své klady. (Disk obsahuje také dabing v prostorovém Dolby Digital 5.1 ve francouzštině a španělštině, anglickou SDH a francouzské a anglické titulky.)

Jak je pro literární dramata typické, není tu mnoho zvukových efektů. Mix je většinou koverzační s hezkou hudbou. Je ale působivý a líbily se mi hudební vsuvky a potlačená atmosféra v zadních kanálech, především při svěžích exteriérových scénách. Film však vyniká svým teplým a prostorným dynamickým rozsahem. Hudba do subwooferu dává trochu víc hlubokého dunění, než bych čekal. Čistota a jiskra ve vysokých tónech je velmi příjemná. Dialogy jsou naprosto dokonalé, přesně jak mají být. Nečekejte že butete zvukem tohoto disku ohromeni, ale přesto je dobrý.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Vášeň a cit na Blu-ray vychází přesně ve stejný den jako na standardním DVD a oba sdílejí stejné přídavky. Veškerý video materiál (kromě trailerů) je uveden pouze v 480p/i/MPEG-2 videu.

  • Zvukový komentář – režisérka Julian Jarroldová, scénárista Kevin Hood a producent Robert Bernstein spolu vedou ze začátku silný skupinový rozhovor. Především Hood poskytuje množství zajímavých informací o tvorbě příběhu, který je vlastně částečně biografický, částečně vytvořen a Jarroldová vesele vzpomíná na působení dvou hlavních hrdinů a na různé zážitky z placu. Stopa se ale posléze začíná táhnout a upadat, až účastníci pouze opakují to, co vlastně sami vidíme na obrazovce. Kdyby si zachovali silné tempo z první poloviny, byl by to téměř povinný přídavek, ale takto je to poslech jenom z nouze.
  • Snímeček Pátráme po skutečné Jane Austenové (SD, 16 minut) vlastně vůbec není dokument o Austenové, spíše se jedná o standardní dokument z natáčení. Herci a členové štábu chválí hluboký pohled scénáře na její život a je tu spousta záběrů z filmu a z natáčení. Je to prostě moc obecné a vlastně je to jenom rozšířená reklama.
  • Dále tu máme třináct vystřižených scén (SD, 19 minut) a dokonce nejsou špatné. Dozvíme se něco dalšího o Austenovic rodině a uvidíme několik veselých scén s postavou James McAvoye – nic objevného, ale aspoň je to víc než jen rozšíření už existujících scén. Ovšem ještě lepší by byly, kdyby tu byl volitelný komentář nebo textový doprovod.
  • Mezi HD trailery pro kina najdeme Kouzelnou romanci, Šípkovou růženku a chystanou premiéru od Pixaru Wall-E. Na Vášeň a cit tu trailer není.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzívní lahůdky?

Becoming Jane / 3Bohužel žádná lavina bonusů, ale jeden zajímavý tu je:

Vášeň a cit: Vysunovací údaje a poznámky pod čarou – zábavný malý trivia track a navíc docela rychlý. Nedozvíme se sice moc podrobného o výrobě filmu, ale to už pokryly standardní přídavky. Zde najdeme hodně informací o životě skutečné Jane Austenové. Škoda, že se mi nepovedlo pustit si vysunovací informace a zvukový komentář zároveň, musel jsem si vybrat buď jeden, nebo druhý (alespoň tedy na mé Playstation 3).

Závěrečné zamyšlení

Vášeň a cit sice není pečlivá biografie Jane Austenové, ale jako půvabná romantická představa je zábavný a sympatický. Toto Blu-ray staví na odiv vynikající video i audio a dobrý balíček bonusů. Film stojí za podívání pro fanoušky žánru nebo ty, kdo by se rádi podívali, co inspirovalo jejich oblíbené romány.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv