Invaze (Blu-ray Disc)

Invasion / 1Chudák Nicole Kidman. Zdá se, že prvotřídní herečka, která získala i Oscara, nemůže poslední dobou popadnout dech. Seznam jejích posledních snímků vypadá jako seznam filmových katastrof: Stepfordské paničky, Moje krásná čarodějka, Dogville, Zrození a Zlatý kompas – všechno bomby. A nyní můžeme přidat ještě snímek Invaze. Jde o problémový remake původního filmu Invaze lupičů těl; stal se nejen neúspěchem léta 2007, ale jeho neúspěšnost dosáhla tak obrovských proporcí, že si nakonec odnesl titul největšího propadáku sezóny.

Přestože jsem vždy obdivoval Kidmanovou – a opravdu bych si přál jí nějak pomoct – Invaze jen oživila (nebo spíše umrtvila) její tragickou reputaci. Snímek byl zamořen produkčními problémy od samého počátku. Profláknuté tvůrčí neshody mezi režisérem Oliverem Hirschbiegelem a producentem Joelem Silverem vyústily v příšerné testování, a studio tak nařídilo přetočení části filmu (údajně pod taktovkou guru Matrixu, bratrů Wachowských). Během přetáčení byla Kidman účastnicí nehody při natáčení, která, přestože si naštěstí nevyžádala oběti na životech, filmu jen přidala na pověsti poškozeného zboží. Když Invaze přišla konečně do kin, vydělala doma bídných 15 miliónů dolarů; jen málo lidí to však překvapilo.

První třetina Invaze vypadá jako slibná (i když jaksi zbytečná) předělávka původní paranoidní klasiky z roku 1956 o vetřelcích měnících podobu. Kidman ztvárnila Carol Bennellovou, úspěšnou psycholožku z Washightonu, která si postupně začne všímat znepokojivých náznaků v chování svých pacientů. Potíže milovaných, jejichž těla se zdají být napadena něčím nelidským, dosahují epidemických proporcí a Carol si brzy všimne podivných a náhlých změn osobností lidí kolem sebe. Přijme tedy pomoc doktora Bena Driscolla (Daniel Craig) a jeho laboranta, doktora Stephena Galeanoa (Jeffrey Wright) a odhalí šokující realitu – rasu mimozemšťanů, která pomocí mikroorganismů napadla zemi a v krátkém čase téměř ovládla lidskou rasu.

Celou první polovinu filmu je Invaze věrohodnou a přesvědčivou aktualizací původní Invaze lupičů těl (stejně jako dalších dvou remaků, nedoceněného návratu k tématu Philipa Kaufmana z roku 1978 a ne příliš kvalitního, ale přesto efektivního pokusu Abela Ferrary z roku 1993, nazvaného jednoduše Lupiči těl). Bohužel je jasně viditelné, kdy přesně přišel tvůrčí rozkol mezi mega-producentem Silverem (šampiónem hlasité, bezmyšlenkovité akce, která vítězí nad hmotou) a Hirschbiegelem, režisérem německého původu, jenž je nakloněn spíše intelektuálnímu přístupu k látce, který vás donutí zamyslet se. V okamžiku, kdy se rozjedou rychlé střihy a viditelně uměle dotvářená akce, působí snímek jako zcela jiný film, pouze přilepený k Invazi. Bezpočet jiných filmů si prošlo post-produkčními úpravami (některé byly dobré, jiné už méně), ale tady mnoho rozdílných přístupů zcela zničilo celý příběh.

Druhá polovina Invaze je odpad. Hirschbiegel vynaložil mnoho úsilí na vytvoření atmosféry a vytříbení hereckého výkonu Kidmanové, jen aby viděl, jak je vše ztraceno ve směsi nedopečených scén s honičkami a zachraňováním, které byly násilně zapracovány do vyprávění. Všechny zajímavé tematické nápady, které Hirschbiegel a scénárista Dave Kajganich naznačili (jedná se zvláště o využití lokace ve Washingtonu a iluzi současného politického klimatu), byly zavrženy ve prospěch akčních klišé. Skutečně potřebujeme vidět Kidmanovou ve třech různých automobilových honičkách? A co bizarní, naprosto zcestné využití ultrarychlého sestříhání, které využívá záběrů z budoucnosti, aby naprosto zničilo poslední náznaky soudržnosti? Hirschbiegelova plánovaná verze Invaze by možná postrádala akci, jež by snímek prodala a o níž si studio myslí, že ji diváci vyžadují ve všech filmech, ale je obtížné představit si, že by něco mohlo vypadat hůře než současný výsledek.

Navzdory vší řezničině tu najdeme vodítka naznačující, co mohlo z Invaze vzniknout. V oblasti vizuálního pojetí se je na co dívat. Pochmurná a evokativní kamera Rainera Klausmanna dělá z filmu nejlepší kousek o zlodějích těl, jaký byl kdy natočen, a původní úzkostlivé tempo (alespoň v první polovině) vytváří pocit nadcházející hrůzy, který se lehce vyrovná jak původnímu snímku, tak i vynikajícímu remaku z roku 1978. Hirschbiegel také inovoval zobrazení procesu nákazy, čímž docílil dokonale odporných (ne však krvavých) efektů přeměny, které mi skutečně hnuly žaludkem.

Je škoda, že Silver a Warner Brothers měli tak malou víru v diváky a cítili potřebu napěchovat Invazi prázdnými konvencemi a akcí bez chuti. Přitažlivost tématu zlodějů těl byla vždy ve své podobě lidských zámotků a asimilace jinotajem pro kulturní paranoiu; tato ozvěna je však přesně tím, co bylo z Invaze vystřiženo. Člověka rozzlobí vidět film tak bezradný při zpracování námětu, a to navzdory nejlepším výkonům všech členů štábu. Invaze je skutečnou promeškanou příležitostí.

Video: Zvětšujeme obraz

Invasion / 2Warner uvedl Invazi na Blu-ray disku v 1080p/VC-1 kódování a s původním poměrem obrazu 1.85:1. Jde o velmi pěknou prezentaci se skvěle stylizovaným pozlátkem, které filmu dokonale padne.

Zdroj je trochu zrnitý, ale jinak je Invaze typickým novým vydáním a vypadá čistě jako horská tůňka. Ohromující využití zářivé palety barev, která pomalu bledne, jak se nákaza rozšiřuje, je krásně zpracováno; obraz se chlubí vynikající čistotou a nemá problémy se sytostí barev ani jiné nedostatky. Odstíny pleti nejsou přesné, ale to ani neměly být; namodralí nebo nažloutlí herci dodávají snímku vědeckou atmosféru. V úvodních částech snímku bohužel najdeme mírné přesycení barev, což chvílemi snižuje úroveň detailu; jinak však snímek nabízí ostrý a hluboký obraz. Černé jsou excelentní a kontrast se pěkně rozvíjí v celé škále šedi, není však příliš světlý ani otravný.

Invaze přináší další hladké VC-1 kódování od Warneru, bez viditelných artefaktů a rozostření hran (jak je typické pro většinu high definition vydání Warneru), což je vždy vítané. Když odhlédneme od přehnaných barev a mírného zrnění, tento transfer vás jistě potěší.

Audio: Hodnotíme zvuk

Warner nabízí pro Blu-ray vydání snímku Invaze Dolby TrueHD 5.1 Surround track (48 kHz/16-bit), který se lehce vyrovná videu – jde o velmi příjemnou prezentaci, která vás zcela obklopí. (Volitelný Dolby Digital 5.1 Surround track a titulky jsou uvedeny v angličtině, francouzštině a španělštině.)

Invaze těží nejvíce své sonické účasti z jemných atmosférických efektů, zejména během první poloviny filmu. Zvukový design je mazaný – téměř podprahový – při začleňování hučících a mechanických zvuků (přístroje denní potřeby, doprava na ulici, apod.) do hudby. Vše se krásně rozprostírá ve zvukovém poli a směrované diskrétní efekty jsou umístěné s naprostou přesností. Když se ve zmateném posledním jednání dostanou ke slovu akčně orientované okamžiky, surroundy se stanou ještě agresivnější a přinášejí hladké přechody a efektivní množství síly na pozadí zvukové scény.

Dynamika je také skvělá. Nízké basy jsou příhodně hluboké, přesto ne přehnané; naproti tomu vyšší polohy přinášejí uhlazenou jasnost áčkových vysokorozpočtových snímků. Dialogy jsou krásně vyváženy, pouze několik nejtišších momentů se lehce ztrácí v mixu. Celkově není soundtrack filmu Invaze navržen tak agresivně, aby vámi zatřásl, ale vzhledem ke stylistickým záměrům filmu se jedná o efektní prezentaci.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Seznam bonusů uvedených na disku vypadá na první pohled působivě – ovšem jen do té doby, než se na ně podíváte zblízka. Jde o velmi slabý bonusový materiál, jehož celková doba trvání je tak krátká, že to vypadá jako vtip. Dobrou zprávou je, že je Warner nabídl v plném 1080i/VC-1 videu; přesto to nestačí na to, aby nahradil celkovou neuspokojivost této sbírky. (Volitelné titulky jsou nabídnuty v angličtině, francouzštině a japonštině.)

Prvním bonusem je kousek Invaze: Nový příběh (The Invasion: A New Story, HD, 3 minuty). Jedná se o první ze třech bonusů z natáčení (které trvají dohromady kolosálních 9 minut!). Tento skoupý reklamní příspěvek přináší rozhovory z natáčení s herci i členy štábu, jmenovitě Nicole Kidman, Danielem Craigem, Jeremym Northamem, Veronicou Cartwright, producentem Joelem Silverem, režisérem Oliverem Hirschbiegelem, scénáristou Davidem Kajganichem a několika dalšími. Vyjadřují se ke scénáři a k tomu, jaký je jeho vztah k dnešním sociopolitickým problémům, atd. Samotný film je však prost nadšených idejí, takže celý příspěvek působí dost nedůvěryhodně.

Další bonus, Invaze: Prostředí natáčení (The Invasion: On the Set, HD, 3 minuty), nám nabízí rychlý pohled na natáčení, ale nedotýká se žádného ze zveřejněných dramat ze zákulisí. Jen další oslavný reklamní materiál.

Bonus Invaze: Ovládnuti (The Invasion: Snatched, HD, 3 minuty) popisuje dokončování snímku a komentuje témata filmu, která se však v závěrečném sestřihu zvrtla do pěkné slátaniny. Opět reklamní zbytečnosti.

Na závěr tu máme bonus Již jsme byli ovládnuti: Invaze v mediální historii (We’ve Been Snatched Before: Invasion in Media History, HD, 19 minut). Silver, Kajganich, Cartwright, Northam a několik dalších vzdělaně vypadajících osob probírají odkaz filmů o obsazení planety mimozemšťany; vracejí se k původní klasice Dona Siegela z roku 1956, nejvíce se však zdrží u diskuze o snímku Invaze. Negativem je také fakt, že tu nenajdeme jedinou ukázku předchozích verzí filmu. Je jasné, že toto je nejlepší bonus z celého balíku, neříká to však mnoho.

Závěrečné hodnocení

Invasion / 3Invaze je čtvrtým a nejslabším převyprávěním slavného příběhu o zlodějích těl z vesmíru. Věřte všemu, co se říkalo – post-produkční dohadování zkazilo výsledek; snímek je jasným dokladem toho, že příliš kuchařů zkazí i to, co se mohlo stát solidní lahůdkou. Toto Blu-ray vydání přináší pěknou prezentaci filmu, se skvělým obrazem i zvukem. Bonusový balík je bohužel velmi slabý, ale pokud vás zajímá pouze snímek sám o sobě, tak si film jistě vypůjčte. Jen nastavte své požadavky hodně, hodně nízko.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv