Noc patří nám (Blu-ray Disc)

We Own The Night / 1Vždycky mě hrozně nadchne, když vidím u jednoho filmu seznam skvělých herců a na základě potenciálu obsazení vždy ochotně koupím vstupenku. Tento zvyk však bohužel příliš často přináší zklamání. Výborní herci mohou dobrý film ještě vylepšit, se špatným scénářem ale nic nezmohou. Vezměte například Noc patří nám – fenomenální herci jako Mark Wahlberg, Joaquin Phoenix a Robert Duvall nemohli přece všichni udělat stejnou tragickou chybu. Nebo snad ano?

Noc patří nám vypráví původně zajímavý příběh dvou bratrů v New Yorku 80.let. Oba bratry vychovával policejní náčelník jménem Albert Grusinsky (Robert Duvall). Joe (Mark Wahlberg) byl ten správňácký syn, který následoval svého otce a stal se policejním kapitánem ve stejném okrsku. Robert (Joaquin Phoenix) se však vydal zcela jinou cestou – stal se manažerem nočního klubu s návštěníky z okruhu drogových dealerů a organizovaného zločinu. Když Albert a Joe žádají Robertovu pomoc při vyšetřování, brání se a jejich prosby odmítá. Jeho rodina je ale ocitne v hledáčku skupiny nebezpečných ruských zločinců a Robert se tak musí rozhodnout, na čem mu skutečně záleží.

Film bohužel pokulhává ve svém předvídatelném třetím aktu a nedává svému mocnému souboru herců žádné východisko. Scénář je neomluvitelný miš-maš z lepších filmů jako Carlitova cesta, Skrytá identita a Zjizvená tvář, se zdravou dávkou sourozenecké rivality a trochou těch otcovských problémů navrch. Wahlberg, Phoenix a Duvall se svými prázdnými postavami dělají co mohou, nakonec ale padnou za oběť několika nešikovným dějovým zvratům. Především Wahlbergova postava nemá žádný vývoj a vůbec se nevynoří z otcova stínu. Filmu zcela vládne Phoenix a Wahlberg jej pouze obíhá jako nedůležitý satelit. Duvall je na tom ještě hůře, je z něj pohodlně bručounský mudrlant a funguje prostě jako jednolitý morální kompas pro Phoenixova anti-hrdinu.

Největší moje stížnost na Noc patří nám je asi ta, že v každé scéně je pohřbený skutečný příslib. Vhodné přepsání příběhu by jej mohlo zachránit a povrchnější části naplnit trochou života. Phoenixova role jako marnotratného syna, Wahlbergova postava poctivého avšak žárlivého loajalisty a Duvall jako odpouštějící otec by všichni na několika dalších scénách jenom vydělali. Pod vším tím stylem je prostě málo skutečného obsahu.

Jedna věc se tu ale fakt povedla – móda nočního života v 80.letech je vytvořena zcela autenticky. Všechny prostory jsou dopodrobna navrženy a tak všechny ty často zesměšňované módní záležitosti té doby nepůsobí rušivě. Režisér James Gray (Malá Oděsa, Temná zákoutí) navzdory všem léčkám daného časového období vytváří živoucí, dýchající a přesvědčivý svět. Často jsem zapomínal, že se příběh odehrává v roce 1988 – celý by se stejně dobře mohl odehrávat v roce 2008.

Jsem si vlastně jistý, že Noc patří nám si někteří lidé vychutnají – film nesporně obsahuje všechny základní stavební kameny úspěšného krimi snímku. Gray bohužel svou věc nedotáhl do konce. Vnitřní konflikty svých postav osekal až na hranici, kde to začne podkopávat působení příběhu. Není to špatný film, prostě mě ubíjí to pomyšlení, že lepší scénář by jej postavil na úroveň přeborníků v daném žánru.

Video: Zvětšujeme obraz

We Own The Night / 2Sony uvádí Noc patří nám se stabilním 1080p/AVC transferem, který luxusní noční život 80.let renderuje s lehkostí. Paleta možná vypadá jakoby zahalená v jantarově zbarveném medu, ale výběr barev se během filmu mění od studených po teplé podle vývoje příběhu. Potěšilo mě, že hluboké černé úrovně filmu dávají vítaný dojem rozměrovosti, aniž by bránily viditelnosti. Detaily jsou také velmi dobré. Nenašel jsem dokonce ani žádné doostřování hran, artefakty nebo zdrojový šum.

Je tu však několik menších problémků, které Noc patří nám vzdálily od dokonalosti. Tak za prvé, ostrost má tendenci kolísat a několik záběrů následkem toho vypadá dost měkce. Za druhé, především během nočních scén se objevuje vtíravý digitální šum, i když video jinak žádné další problémy nezatěžují. A na závěr – místy je docela zřetelný závoj zrna, který plátno občas zaplaví a mě to vždycky hodně vyrušilo. Tyto záležitosti jsou však spíše nevýznamné a v jinak působivém video počinu dělají jen malý vroubek.

Audio: Hodnotíme zvuk

We Own The Night / 3Noc patří nám obsahuje sebevědomou Dolby TrueHD 5.1 prostorovou stopu, která si však nepočíná tak, jak by se dalo čekat od policejního dramatu. Film je spíše konverzační a zvuk je tedy hodně směrován dopředu a rozprostře se jenom během honiček v autech nebo přestřelkách. Atmosféra je dost dobrá, ale místy jsem měl pocit, že by město mohlo znít realističtěji. Dynamika je silná, a kanál pro nízkofrekvenční efekty si během výstřelů užije. Vysoké tóny jsou také dobré, dialogy čisté, zvukové efekty přesné a jemné detaily v zadních kanálech usnadňují vnoření se do děje.

Největší problém jsem měl s místy zastřenými dialogy, takže jsem měl potíže zachytit vše co bylo řečeno. Je to možná jenom výsledek Phoenixovy tiché mluvy, ale slyšel jsem už tišší herce a rozuměl jsem jim. TrueHD stopa pro Noc patří nám tento poněkud slabší mix zvládá dobře.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Blu-ray vydání snímku Noc patří nám obsahuje veškeré přídavky, které se objevily na standardním DVD. Jako bonus navíc je všechno uvedeno v high definition.

  • We Own The Night / 4Režisér James Gray nám na začátek servíruje informativní zvukový komentář, který fanoušky filmu potěší, já jsem si však nemohl pomoci a zdál se mi nedostatečný. Sice probírá hodně nuancí příběhu, natáčení a své zážitky s herci, ale pohybuje se na povrchu a vyhýbá se zajímavějším aspektům výroby. Stopa by byla asi živější, kdyby režisér u sebe měl někoho dalšího a tím by z komentáře vznikla konverzace. Přítomnost kohokoliv ze štábu by Grayovi zabránila rozvláčně vyprávět o technologiích použitých v obtížných scénách.
  • Docela standardní snímek Napětí: Tvorba snímku Noc patří nám (HD, 15 minut) obsahuje rozhovory s Grayem, Wahlbergem, Phoenixem a dalšími členy obsazení a štábu. Věnují se atmosféře na place, scénáři a svým reakcím na příběh.
  • Rozhovory, záběry ze zákulisí a kaskadérské záběry okořeňují krátký snímek Policejní akce: Tvorba policajtů, aut a chaosu (HD, 15 minut), který se věnuje klíčovým akčním scénám ve filmu. I když tu neuvidíte nic co by jste už někde dřív neviděli, tento bonus je dobře zpracovaný a svůj obsah prezentuje zajímavou, vypravěčskou formou, díky které budete zaujatí od začátku do konce.
  • Další krátký snímek Chvíle zločinu: Vytváření Brooklynu 80.let (HD, 9 minu) je asi nejsušší částí bonusového balíčku. Jednoduše představuje kostýmy, hudbu a místa použitá ve filmu, což mělo pomoci replikovat tuto unikátní dekádu. Nic co by jste neznali.
  • Mezi trailery (HD, 6 minut) nejdeme 30 dní dlouhá noc, Walk Hard: The Dewey Cox Story a montáž dalších titulů od Sony na Blu-ray.

Závěrečné zamyšlení

Noc patří nám je v mých očích zklamání, protože nevyužívá plný potenciál svých herců. Na každý vynikající výkon je příběh plný děr a chyb. Toto Blu-ray vydání je také nevyvážené – má silný video transfer, ale trpí dost slabou TrueHD stopou a malou sbírečkou bonusů. Možná byste tento disk mohli zkusit, ale buďte opatrní než jej naslepo koupíte pouze kvůli dobrému obsazení.

První komentář

  1. Martin14:21 11.6.2008:

    Nesouhlasim, je to jeden z nejlepsich filmu posledni doby. Rozhodne doporucuji !!!

    Martin

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv