Mé druhé já (Blu-ray Disc)

The Brave One / 1Soudě podle plakátu a trailerů na Mé druhé já, mýlil jsem se, když jsem čekal pořádně podvratný film se strážcem, který všem nakope prdel? Reklamní spoty jej vydávaly za ženskou verzi Přání smrti a obrázky Jodie Fosterové, jak se se zbraní v ruce protahuje ulicemi a kosí zloduchy, mě naladily na film, kde by se mohlo na tomto dlouho zavrhovaném žánru něco zajímavého změnit. Škoda. Konečný produkt je zmatený a morálně pochybný. Je to další odpadní céčkový film od áčkového studia. Sice jej nacpali velkými jmény a elegantní produkcí, jenomže Mé druhé já je povrchní jako každý jiný film z Grindhouse a navíc ani nemá dost odvahy si své pohnutky přiznat.

Kdyby hlavní roli obsadil Charles Bronson, těžko byste odlišili děj Mého druhého já od filmů typu Death Wish. Fosterová hraje Ericu Bainovou, reportérku úspěšného New Yorského rádia. Ona a její snoubenec (Naveen Andrews ze Ztracených) jsou však v Central Parku brutálně napadeni skupinou výrostků a David následkem toho zemře. Erica se ocitne ve spirále krutého strachu. Po několika málo týdnech se Erica stane svědkem příšerné vraždy v obchodě a úplně se sesype. Vyčistí si svou blýskavou novou zbraň, sundá pachatele vraždy a vydá se do ulic – stejně jako Bronson – a stane se s ní anděl pomsty, chránící bezmocné a decimující všechny zloduchy, které se jí dostanou do cesty.

V tisku se brzy objeví zprávy o tomto novém pouličním zachránci a idealistický detektiv Mercer (Terrence Howard) si také povšimne této nové hrůzovlády. Začne se případy blíže zabývat a po čase zjistí, že by tím zabijákem mohla být žena. Jeho podezření brzy padne na Ericu. Děj se stává čím dál míň pravděpodobným a v závěrečném šokujícím obratu jsou tito dva svedeni dohromady. Mercer se stane Eričiným soudcem, porotou a možná i popravcem.

Počáteční scény filmu u mě moc nefungovaly. Režisér Neil Jordan (Hra na pláč, Interview s upírem) nedokáže vystihnout správný tón. Zobrazuje romanci mez Ericou a Davidem úplně krátce a sentimentálně, ale abych řekl pravdu, Fosterová a Andrews nedokáží vyloudit ani jiskřičku. Přesto bych snad dokázal takovou slaďárnu spolknout, kdyby Jordan a scénaristé Roderick a Bruce Taylorovi náležitě rozvedli Eričino zešílení. Její proměna je ale tak rychlá a překonstruovaná, že pro její motivy není žádné emocionální opodstatnění. Fosterová prostě nedokáže vytvořit trojrozměrnou a uvěřitelnou postavu a tak všechny následující pokusy o vytvoření působivých kulturních výpovědí znějí ploše.

Mé druhé já si navíc libuje v materiálu, proti kterému údajně manifestuje. Jordan se alespoň nevyžívá v krvi, ale jemně hladí divácký hlad po brutalitě ukázkami Eričiných aktivit, které uspokojí celé davy. Účinek je však morálně vysloveně nepříjemný. Je v úplném pořádku, že nás film nechává rozhodnout se, jestli je Erica hrdina nebo padouch a nechá nás hloubat nad oprávněností jejích činů. Dělá to ale pomocí téměř sportovních záběrů, kdy Forsterová v metru odstřeluje kapuce a ostatní postavy mají dlouhé, pracné projevy odsuzující stejné násilí. Celé to prostě zní falešně.

Nechci zničit překvapení ve filmu, proto nebudu rozebírat závěrečné rozuzlení. Můžu ale říci, že mě to fakt nasralo. Je to naprostý podvod. Mercer v závěru učiní rozhodnutí, které je v naprostém protikladu k tomu, jak byla celá jeho postava od začátku vystavěna a znásilňuje tak samotné základy vypravěčských postupů. Když se podívám zpět, filmaři do scénáře nacpali většinu z děje jenom proto, aby posloužil jeho pochybnému konci, místo aby nechali závěrečné události přirozeně vyplynout z předchozích. Pěkná hovadina.

Mé druhé já do vínku dostalo Áčkové herce, hezkou produkci, pár působivých lokalit a není to tedy špatný film v tradičním slova smyslu. Rozhodně ale není dobrý. Film zmařil dobrý námět a příležitost zkoumat problematiku násilí, spravedlnosti a osobní pomsty. Jenomže nefunguje na žádné z těchto úrovní – ani jako tragická romance, ani jako akční film a dokonce ani jako malý blbý Béčkový filmík.

Video: Zvětšujeme obraz

Warner uvádí Mé druhé já v 1080p/VC-1 videu, s poměrem stran 2,40:1. Transfer vůbec není tak hrubý, jak byste asi čekali, je to vlastně velice uhlazená a dobře vypadající prezentace. Určitě potěší.

Kamera použitá pro natáčení je možná až příliš úhledná. V obrazu je trošinku zrna, ale jinak je tak naleštěný, až jsem začal dychtit po troše toho drsňáckého vzhledu. Barvy jsou živé a čisté, s nápadným posunem k modré – film se v nich přímo koupe. Pleťové tóny jsou na tuto stylizaci docela dobré. Díky velkému rozpočtu filmu jsou i noční scény dobře osvětlené, prokreslení stínů je proto vynikající a detaily jsou obecně výrazné. Pouze zřídka byla hloubka obrazu o trochu slabší než u nejlepších high definition prezentací, to je však jenom malý problém. Celkově je tento transfer opravdu velice dobrý.

Audio: Hodnotíme zvuk

The Brave One / 2Mé druhé já obsahuje Dolby TrueHD 5.1 (48kHz/16bitů) a Dolby Digital 5.1 prostorové stopy (640kbps) a titulky v angličtině, francouzštině a španělštině. Podobně jako u videa, také zvuk je velice uhlazený, hrubší akční scény střídá velmi záhadný mix až nadpozemské hudby a vyprávění.

Obvyklé posuny tónu jsou v soundracku patrné hned od začátku. Vyprávění Jodie Fosterové vyplní reproduktory za doprovodu pochmurné elektronické melancholie, která se vyskytuje ve většině filmu. Jak je film postupně vážnější a náboje začnou lítat okolo, prostorové kanály oživnou. Drobné efekty jsou hezky nasměrované, jinak ale zadní reproduktory pouze pobrukují okolní atmosférou.

Žánroví fanoušci asi budou tímto potlačeným mixem poněkud zklamáni, přesto je to však prvotřídní prezentace. Zřetelnost, uhlazenost a prudkost jsou v celém dynamickém rozsahu velmi přitažlivé. Hluboké basy jsou patřičně pevné a energické, nikdy však dominantní. Vyprávění ve filmu působí téměř jako samostatná postava, dialogy jsou renderovány velmi věrně a mají vždy prioritu na středovém kanálu. Zdroj je také bezvadný. Celkově je tato prezentace velmi silná a propracovaná.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Když uvážím, že v Mém druhém já hraje áčková Jodie Fosterová, byl jsem překvapen, že se Warner u tohoto vydání nesnažil trochu víc. Sada přídavků je vyloženě ubohá a kromě reklamního materiálu nabízí jen málo.

  • The Brave One / 3Na disku není žádný zvukový komentář, takže jsem doufal, že se ze snímku Chodím městem (SD, 22 minut) dozvím víc, než jen pouhé povrchní banálnosti. A byl jsem zklamán. Je to prostě další obecná, trochu rozšířená reklama, se spoustou ukázek z filmu a pouze kratičkými útržky z rozhovorů s režisérem Neilem Jordanem, herci Jodie Fosterovou a Terrencem Howardem a producenty Joel Silverem a Susan Downeyovou. Všechno je hezké a světácké – uvidíme aspoň několik základních pohledů na koncepci filmu a štáb se jako vždy vzájemně poplácává po zádech – ale je to celé výživné asi jako müsli tyčinka. Warner to přece umí i lépe.
  • Montáž z vystřížených scén (SD, 12 minut) je sice v pořádku, ale zdaleka nám nedává nové pohledy na postavy či scény. Prezentace je úsporná, jakoby narychlo spíchnutá, bez volitelného komentáře, bez textového doprovodu a dokonce i bez oddělení jednotlivých scén – je to prostě jedna dlouhá montáž. Navíc, ani jeden z přídavků na disku není v HD – je to jen obyčejné 480p/MPEG-2 video. Pche.

Závěrečné zamyšlení

Mé druhé já měl být úlet – Jodie Fosterová jako nasraný strážce se zbraní, vyhlazující v New Yorku padouchy? To beru! Bohužel, výsledek je pouze zpackaný, morálně pochybný filmík, který se tváří jako oskarová klasa. Toto Blu-ray vydání však vypadá a zní skvěle, takže je film alespoň dobře prezentován. Přídavky jsou chabé, ale jestli si chcete film jenom půjčit, tak neváhejte. Ale Jodie, určitě umíš i lepší věci, než Mé druhé já.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv